REKLAMA

Konrad Szymański: Polska zdecyduje ws. euro, gdy strefa pokona wewnętrzne sprzeczności

  • Autor: PAP/JS
  • 22 maja 2017 20:41
Konrad Szymański: Polska zdecyduje ws. euro, gdy strefa pokona wewnętrzne sprzeczności Konrad Szymański (fot. PTWP)

Polska będzie wypowiadała się w sprawie przyjęcia euro, gdy strefa euro pokona wewnętrzne sprzeczności: oczekiwania olbrzymich transferów finansowych ze stagnacją reform w kilku krajach; dziś to politycznie nie do pokonania - uważa minister ds. europejskich Konrad Szymański.

Minister był pytany w Brukseli o to, czy Polska może i czy powinna stać się członkiem strefy euro do 2025 roku.

"Dziś nie wiemy, w jaki sposób będzie wyglądała strefa euro w 2025 roku. Zanim będziemy się w tej sprawie wypowiadali, chcemy zobaczyć, w jaki sposób strefa euro pokonuje wewnętrzne sprzeczności, które dzisiaj są nierozwiązywalne. (...) Pogodzenie oczekiwań olbrzymich transferów finansowych ze stagnacją reform w kilku przynajmniej krajach członkowskich strefy euro jest problemem politycznie nie do pokonania" - powiedział.

Dodał, że jest to politycznie bardzo głęboka sprzeczność. Zaznaczył, że Polska będzie wypowiadała się o wspólnej walucie w momencie, gdy "strefa euro zacznie wychodzić z tej sprzeczności".

W poniedziałek niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung" podał, że Komisja Europejska chciałaby do 2025 roku wprowadzić wspólną walutę euro we wszystkich 27 krajach UE.

"Prawdopodobnie doszło do pewnego nieporozumienia" - w ten sposób informację "FAZ" skomentował sam wiceszef Komisji Europejskiej ds. euro Valdis Dombrovskis, na którego powołała się niemiecka gazeta. "Omawialiśmy spełnienie warunków unii walutowo-gospodarczej do 2025 r. Pod koniec miesiąca powstanie na ten temat dokument, ale to nie oznacza, że wszystkie państwa UE do tego czasu (do 2025 roku - red) muszą być w strefie euro" - wyjaśnił.

Jak zaznaczył, Komisja zdaje sobie sprawę, że nie ma konkretnych terminów przyjęcia wspólnej waluty dla państw członkowskich, które są poza strefą euro. "Oczywiście zachęcamy wszystkich do tego, by przystąpili (do euro - red) zgodnie z założeniami traktatowymi, aby się do tego przygotowywać, ale nie ma żadnych konkretnych dat" - zaznaczył wiceszef KE.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • Euro tak! 2017-05-24 08:59:42
    Do Złoty: Dlaczego nie dla Euro? Żadnych argumentów, po prostu nie! Rząd zgadza się na pozostawienie nas w Europie drugiej prędkości bo boi się wzmożonej kontroli finansów przez niezależne instytucje europejskie, która byłaby nieodzowna gdybyśmy przyjęli wspólną walutę. Dlatego rząd jest przeciwko a ludzie prości przestraszeni kłamliwymi argumentami powtarzają chociaż jak widać poniżej nie potrafią napisać dlaczego.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA