REKLAMA

Konstanty Radziwiłł: Nowa ustawa przełamie wieczne niedoinwestowanie służby zdrowia

  • Autor: PAP/JS
  • 20 grudnia 2017 16:08
Konstanty Radziwiłł: Nowa ustawa przełamie wieczne niedoinwestowanie służby zdrowia Według Radziwiłła, zapowiedzi wzrostu finansowania towarzyszy regulacja, która mówi, że co roku minister zdrowia na podstawie różnego rodzaju analiz ma wydać rozporządzenie, na co w pierwszej kolejności będą wydawane dodatkowe środki. (fot. Ministerstwo Zdrowia/twitter)

Nowa ustawa będzie oznaczać przełamanie problemu, z którym służba zdrowia w Polsce boryka się od zawsze - wiecznego niedofinansowania - podkreślił minister zdrowia Konstanty Radziwiłł, który spotkał się w Łodzi z władzami woj. łódzkiego, NFZ i samorządu lekarzy.

•  Dodatkowe środki z budżetu państwa mają spływać w postaci dotacji poprzez Narodowy Fundusz Zdrowia.

• Do opracowania rozporządzenia wykorzystywane będą mapy potrzeb zdrowotnych.

• Jest to narzędzie wprowadzone dwa lata temu, pozwalające oceniać na bieżąco potrzeby epidemiologiczne i demograficzne w ochronie zdrowia.

"Ustawa, która została prawie jednogłośnie przyjęta w Sejmie i obecnie czeka na podpis prezydenta, zapewnia systematyczny wzrost nakładów na ochronę zdrowia do poziomu 6 proc. PKB, który ma być osiągnięty w 2025 roku. Wzrost będzie następował stopniowo, mniej więcej w tempie minimum 0,2 PKB co roku. To oznaczać będzie przełamanie problemu, z którym służba zdrowia w Polsce boryka się od zawsze - wiecznego niedofinansowania" - powiedział Radziwiłł na konferencji w łódzkim urzędzie wojewódzkim.

Dodał, że zgodnie z tym dokumentem, w ciągu najbliższej dekady zostanie wydanych na zdrowie dodatkowo ok. 547 mld zł.

"Kwota niewyobrażalnie wysoka i wydaje się, że to naprawdę ustawa, którą - jeśli chodzi o ciężar finansowy - trudno porównać z jakąkolwiek inną. Dla porównania, program 500 plus rodzi w ciągu 10 lat konsekwencje finansowe w wysokości 241 mld zł" - zaznaczył.

Według Radziwiłła, zapowiedzi wzrostu finansowania towarzyszy regulacja, która mówi, że co roku minister zdrowia na podstawie różnego rodzaju analiz ma wydać rozporządzenie, na co w pierwszej kolejności będą wydawane dodatkowe środki. Przyjęto też wytyczne, że będą one przeznaczone przede wszystkim na rozładowywanie kolejek pacjentów oraz na realizację konstytucyjnych zobowiązań zapewnienia szczególnej opieki wybranym grupom o specjalnych potrzebach - dzieciom, kobietom w ciąży, osobom niepełnosprawnym i w podeszłym wieku. Dodatkowe środki z budżetu państwa mają spływać w postaci dotacji poprzez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Do opracowania rozporządzenia wykorzystywane będą mapy potrzeb zdrowotnych. Jest to narzędzie wprowadzone dwa lata temu, pozwalające oceniać na bieżąco potrzeby epidemiologiczne i demograficzne w ochronie zdrowia.

"Uwzględniane będą takie czynniki jak coraz dłuższe życie Polaków i związane z tym problemy zdrowotne, a także nowe technologie medyczne, nowe leki i opcje terapeutyczne, na które czeka wielu ciężko chorych pacjentów, porównując swoją sytuację do sytuacji pacjentów w innych krajach" - wyjaśnił minister.

Radziwiłł podał, że tegoroczny poziom wydatków na zdrowie wyniósł ok. 88 mld zł.

"W tym roku wydatki na służbę zdrowia były planowane zgodnie z zasadami obowiązującymi wcześniej, ale dzięki znacznie lepszej sytuacji budżetu w związku z regulacjami dotyczącymi podatków, duża część dodatkowo pozyskanych środków została przekazana na zdrowie. To świadczy o intencjach, o tym że rząd myśli, by wydawać na zdrowie zdecydowanie więcej. Obecnie w skali kraju przekazano 3 mld zł m.in. na zakupy inwestycyjne sprzętu, powrotu medycyny szkolnej i opieki stomatologicznej realizowanej w dentobusach" - poinformował.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj (1 komentarzy)

  • WASKA 2017-12-20 17:28:38
    BEDA WPLYWAC A MINISTER WSZYSTKO TO ZMARNUJE NA SZPITALEREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA