REKLAMA

Kontrola spółek może dać fiskusowi dodatkowe miliardy

  • Autor: PAP/GP
  • 02 marca 2016 10:25
Kontrola spółek może dać fiskusowi dodatkowe miliardy Resort finansów słusznie wiąże przepisy o cenach transferowych z walką z agresywną optymalizacją podatkową. (fot.:pixabay.com)

• Skoordynowana i kompetentna kontrola spółek powiązanych może przynieść budżetowi miliardy złotych - ocenia menadżer w zespole cen transferowych w Crido Taxand Michał Szwed.
• Fiskus ma już ku temu adekwatne narzędzia, problemem może być jednak właściwe przygotowanie urzędników.

- Spodziewam się, że ceny transferowe będą nie tylko w tym roku, ale także w 2017, głównym - obok VAT - tematem dla Ministerstwa Finansów. Fiskus ma szanse odnieść sukces na tym polu - powiedział Michał Szwed.

Według niego skoordynowane i sprawnie przeprowadzone działania mogą przynieść budżetowi dodatkowe miliardy złotych.

- Po wskazanych przez MF przypadkach widać, że możliwe do uzyskania kwoty są istotne - powiedział.

Jego zdaniem podatników, którzy potencjalnie znajdą się na celowniku organów skarbowych, może jednak niepokoić brak kompetencji i doświadczenia kontrolerów skarbowych w tym zakresie; źle przygotowani będą próbować szukać podatków w niewłaściwych miejscach.

Przeczytaj: Optymizm w górnictwie. Rozmowa z byłym wiceministrem

- Widać, że ministerstwo próbuje uszczelnić system. Kierunek jest dobry, pytanie tylko o to, jak to zadanie zostanie wykonane. Jesteśmy w momencie przełomowym i przejściowym, więc powinniśmy być wyrozumiali dla resortu finansów, ale z drugiej strony nie można pozwolić urzędnikom na popełnianie kardynalnych błędów - powiedział Szwed. Zwrócił uwagę na konieczność szkoleń, naukę docierania do kluczowych informacji z punktu widzenia transferu dochodów, restrukturyzację administracji podatkowej.

Szwed zauważył, że resort finansów słusznie wiąże przepisy o cenach transferowych z walką z agresywną optymalizacją podatkową.

- Organom podatkowym, które wiedzą, jak badać ceny transferowe, łatwiej jest zakwestionować agresywne planowanie podatkowe w grupach - powiedział. Dodał, że w tym wypadku nie chodzi tylko o największe międzynarodowe korporacje, ale także polskie firmy stosujące bardzo agresywną politykę optymalizacyjną.

Przeczytaj: Nowe dane GUS o recesji w czasie rządów PO-PSL

Zdaniem eksperta przepisy, które już obowiązują, i które mają wejść w życie w 2017 r. dają fiskusowi odpowiednie narzędzia do kwestionowania takich działań. Szwed wskazał, że resort finansów pracuje np. nad załącznikiem do deklaracji CIT, który ma być swego rodzaju kwestionariuszem dotyczącym rozliczeń z podmiotami powiązanymi. Ma zawierać kilkaset pozycji, w tym pytania o to, czym zajmuje się polska spółka, z kim się rozlicza, jakie transakcje zawiera, czy jest stroną umów licencyjnych, czy ma finansowanie zagraniczne.

- Na podstawie tych danych i zautomatyzowanego procesu ich analizy będzie można w łatwy sposób wytypować podmioty do kontroli. To bardzo poważne narzędzie stosowane w innych krajach, duży krok do przodu w tym obszarze - dodał.

Weryfikację cen transferowych w podmiotach powiązanych Ministerstwo Finansów przyjęło jako jeden z priorytetów w 2016 roku. W grudniu ub.r. MF zaapelowało do firm, które stosowały ceny transferowe w latach ubiegłych, do złożenia korekt za lata 2011-2015 do końca I kwartału 2016 roku. Zapowiedziano też, że w II kw. 2016 r. zostaną przeprowadzone kontrole skoncentrowane na podmiotach, które w ubiegłych latach nie zapłaciły w ogóle podatku CIT, pomimo znacznej dynamiki przychodów.

Natomiast na początku lutego br. MF pochwaliło się zakończonymi sukcesami postępowaniami w obszarze cen transferowych i optymalizacji podatkowej. Wyjaśniono, że ujawnione nieprawidłowości, potwierdzone w toku kontroli sądowej oraz w postaci korekt deklaracji, dotyczyły m.in.: transakcji sprzedaży posiadanych udziałów w spółce w łańcuchu podmiotów powiązanych.

- Zaniżenie zobowiązania w podatku dochodowym od osób prawnych za jeden rok podatkowy wyniosło z powyższego tytułu blisko 500 mln zł - poinformowało MF.

Inne postępowanie ws. jednorazowej dużej umowy - zawartej z większościowym akcjonariuszem dotyczącej przyszłych przepływów finansowych - zakończyło się zakwestionowaniem straty podatkowej w wysokości prawie 300 mln zł. Natomiast kontrola ws. nierynkowej wysokość opłaty licencyjnej, jaką licencjobiorca (podmiot kontrolowany) zobowiązał się uiszczać zagranicznemu udziałowcowi doprowadziła do korekty deklarowanych kosztów podatkowych za 4 lata podatkowe o ok. 25 mln zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • kobuz# 2016-03-03 16:20:20
    Ekspert: miliardy złotych może przynieść fiskusowi kontrola spółek powiązanych Jak długo żyje na zachodzie, a to jest już ponad 34 lata, nigdy nie spotkałem się z jakimkolwiek złym traktowaniem petenta. Wszystko jedno, czy urzędnik państwowy, miejski, czy urzędnik mundurowy (policja), lekarze i pielęgniarki szpitali państwowych, petent jest zainteresowany (nie natrętnym intruzem), któremu należy pomoc i to po myśli petenta, a nie sztywnego przepisu, niekiedy nie ludzkiego paragrafu. Nawet, jeżeli przepis jest jednoznaczny, na pierwszym planie u urzędnika jest załatwić petenta nie tylko kulturalnie, ale w myśl podatnika. W taki sposób państwo buduje zaufanie u podatnika, a obywatelowi jest świadome, jak ważna jest jego osoba w społeczeństwie. Oba podmioty (panstwo i obywatel) są na siebie skazane i dlatego funkcjonuje poprawnie. Płacenie podatków jest rzeczą normalna i świadomą. Chcesz by państwo zadbało o służbę zdrowia, obronność, policje, czy straż pożarną, renty i emerytury, to muszą wszyscy za to płacić. Innej drogi nie ma. Państwo, które nie daje rady ściągać podatków, alimentów, czy opłat radiofonicznych....,to państwo słabe, bez poszanowania u społeczeństwa i niezdolne do rozwoju służb socjalnych. Tolerowanie oszustw, cwaniactwa, tak często znane w polskim systemie fiskalnym jest uwłaczające państwu i kosztuje wszystkich, tych co płacą podatki, jak i tych, którzy unikają płacenia podatków.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA