REKLAMA

Kontrole skarbowe po nowemu. Nowoczesna chce ułatwić życie przedsiębiorcom

  • Autor: PAP/JS
  • 08 marca 2017 16:06
Kontrole skarbowe po nowemu. Nowoczesna chce ułatwić życie przedsiębiorcom Przedstawiciele Nowoczesnej przekonywali, że proponowane przez nich zmiany wprowadzą pewność prowadzenia działalności gospodarczej przez przedsiębiorców. fot.fotolia

Urząd podatkowy powinien mieć maksymalnie trzy lata na kontrolę skarbową przedsiębiorców licząc od końca okresu przedawnienia - zakłada projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej przygotowany przez Nowoczesną, którym w środę (8 marca) zajmie się Sejm.

Według posłów Nowoczesnej obecne przepisy odnoszące się do przedawnień podatkowych umożliwiają bezterminowe kontrole skarbowe. "Wieloletnia kontrola skarbowa dręczy przedsiębiorców, uniemożliwia normalne prowadzenie biznesu, dlatego Nowoczesna zgłasza projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej. Będziemy mieli maksymalnie trzy lata na kontrolę skarbową licząc od końca okresu przedawnienia" - powiedział poseł Nowoczesnej Paweł Kobyliński.

Jak wyjaśnił, obecnie nawet pod koniec 5-letniego okresu przedawnienia, urząd kontroli skarbowej może otworzyć postępowanie karno-skarbowe i wtedy bieg przedawnienia może trwać "tak naprawdę w nieskończoność". "Wychodzimy z założenia, że urząd podatkowy powinien mieć maksymalnie trzy lata na dochodzenie swoich wierzytelności" - powiedział poseł Nowoczesnej.

Oznacza to, że zachowany zostanie 5-letni okres przedawnienia, natomiast, jeżeli pod koniec tego okresu przedawnieni, wznowiona zostanie kontrola, to czas na jej przeprowadzenie będzie wynosił maksymalnie trzy lata.

Poseł Nowoczesnej Mirosław Pampuch zaznaczył, że bardzo często zdarzały się sytuacje, kiedy pod koniec okresu przedawnienia organy podatkowe wszczynały "w sposób specjalny" postępowanie karno-skarbowe po to, by przerwać przedawnienie podatkowe i "móc dręczyć podatnika na dowolnie wybrany okres".

Więcej tutaj. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA