REKLAMA

Kopacz do górników: nie widzę powodów do protestów

 • Autor: PAP
 • 02 października 2015 14:31
Kopacz do górników: nie widzę powodów do protestów Nasze działania miały na celu bezpieczną restrukturyzację – powiedziała premier. Fot. facebook.com

Nie widzę powodów do górniczych protestów w Warszawie - oświadczyła premier Ewa Kopacz. Według niej miejsca pracy w kopalniach zostały obronione, a kopalnie mają gwarancję płynności finansowej.

W czwartek w górnictwie ogłoszono gotowość strajkową. Kopalnie i zakłady górnicze zostały oflagowane; w Kompanii Węglowej rozpoczyna się akcja informacyjna. Rzecznik śląsko-dąbrowskiej Solidarności Grzegorz Podżorny powiedział, że akcja informacyjna w Kompanii Węglowej dotyczy "skutków złamania przez rząd porozumienia z 17 stycznia".

Premier podkreśliła, że w Kompanii Węglowej jest jedenaście kopalń, które zatrudniają blisko 40 albo ponad 40 tys. ludzi.

Propozycja dla górnictwa musiała być taka

Moje stanowisko na początku roku w styczniu, wtedy, gdy podpisywałam porozumienie z górnikami było bardzo jednoznaczne. Będę się bić o każde górnicze miejsce pracy na Śląsku i stawiałam na węgiel jako gwarant bezpieczeństwa energetycznego Polski. Nie wstydziłam się mówić tego w Europie, wtedy, gdy byłam na szczycie klimatycznym. Zdecydowanie podtrzymuję swoją opinię - powiedziała Kopacz.

Dlatego ta propozycja dla górnictwa musiała być taką propozycją, która będzie bezpieczna również z punktu widzenia Komisji Europejskiej. Dlatego nie wprowadziliśmy Silesii do Kompani Węglowej, ale odwrotnie - Kompanię Węglową do zdrowej, dobrze finansowanej spółki, jaką jest Silesia - zaznaczyła szefowa rządu.

Jak dodała, te działania miały na celu bezpieczną restrukturyzację.

Przypomnę, że ta sama spółka Silesia kiedyś restrukturyzowała Hutę Katowice. Potrafią to robić - oceniła premier.

Podkreśliła, że kopalnie, które są w KW wymagają naprawy.

Oczywiście zostaną jeszcze te kopalnie, które są w SRK, czyli w Spółce Restrukturyzacji Kopalń, ale po to SRK była powołana do życia, aby tam następowała  restrukturyzacja, a potem uzdrowione ewentualnie kopalnie mogły wchodzić w taki duży holding paliwowo-energetyczny - zauważyła Kopacz.

Ludzie nie stracą pracy

Premier pytana była, czy nie obawia się protestów w Warszawie w związku z planami rządu dla kopalń.

Nie bardzo widzę protesty w Warszawie i nie wiem, czemu miałyby służyć. Jeśli zostały obronione miejsca pracy, jeśli dziś te 11 kopalń z KW wchodzi do nowego tworu, czyli Nowej kompanii Węglowej, razem z Silesią tworzą zdrowy finansowo, partnerski, nowy twór na rynku to znaczy, że przyszłość przed tymi  kopalniami jest optymistyczna - podkreślił szefowa rządu.

Jak zaznaczyła, ludzie nie stracą pracy, a kopalnie mimo spadających cen węgla, będą utrzymywać swoją płynność finansową.

Trzeba by było złej woli albo złych ludzi, którzy dziś podjudzaliby do tego, żeby górnicy podpalali swoje miejsca pracy, żeby dzisiaj górnicy przyjechali tu strajkować przeciwko czemuś, przeciwko czemu strajkowali w styczniu - powiedziała.

To pierwszy krok

Według premier obecne decyzje rządu są gwarancją miejsc pracy w kopalniach, a dla kopalni gwarancją płynności finansowej w przyszłości. W środę rząd zdecydował o wniesieniu do 100 proc. akcji Kompanii Węglowej do spółki Towarzystwo Finansowe Silesia. Ma to być podstawą dla budowy silnego koncernu paliwowo-energetycznego.

Decyzja rządu to pierwszy krok - jak podała Rada Ministrów - do bezpiecznego wprowadzenia do tego podmiotu inwestorów zewnętrznych i utworzenia tzw. Nowej Kompanii Węglowej.

Analizę projektu rozpoczęły m.in. Polska Grupa Energetyczna PGE oraz Energa, które wyraziły zainteresowanie budowaniem na bazie Kompanii Węglowej silnych koncernów paliwowo-energetycznych. Ma ją rozpocząć także PGNiG Termika, spółka z grupy kapitałowej PGNiG.

Rada Ministrów 8 września br. zgodziła się na dokapitalizowanie TF Silesia przez wniesienie do niej akcji odpowiadających 2 proc. kapitału zakładowego PGNiG oraz po 1 proc. kapitału zakładowego PZU i PGE. Ich łączna wartość wynosi obecnie ponad 1,4 mld zł. TF Silesia nie może bez zgody Ministra Skarbu Państwa sprzedać wniesionych akcji. Mogą one jednak stanowić zabezpieczenie dla pozyskania finansowania na rynku bankowym.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (18 komentarzy)

 • górnik 2015-10-05 12:26:15
  To kup sobie lepsze okulary. Kłamczucho. Co słowo to kłamstwo. Kto jeszcze wierzy w twoje słowa
 • gość 2015-10-04 08:37:53
  Do anglik: A ja tam wole, żeby to Bruksela narzucała prawo w UE , niż nasi Osłowie czy Posłowie, z Wiejskiej.
 • Marek 2015-10-03 19:46:52
  A ja nie widzę powodu żeby na Kopacz głosować
 • anglik 2015-10-03 10:33:15
  Po podpisalo pakiet klimatyczny i dekarbonizacje i ta szmata smie mowic ze nie jest zle !!!!! Po sprzedajne szmaty daja narzucac brukseli co maja robic!!! za posade tuska jest niszczone polskie gornictwo!!!!!!
 • gienek 2015-10-03 08:47:59
  ,, Silesia restrukturyzowala hute katowice,, taaak, zostalo 80% zalogi reszta na zasilek, pamietamy, stocznie tez restrukturyzowala, i gdzie powstala ta nowa kompania weglowa, ona nawet nie wie ze nie powstala, Boze chron nas przed takimi oszustami
 • gość 2015-10-03 04:16:03
  Tak się niszczy morale w kraju, odbiera się pieniądze ciężko pracującym, żeby dać cwaniaczkom, (...) mać.
 • anty urzędnik 2015-10-03 04:11:18
  Ogłaszam ogólno narodowy protest, przeciwko nierównym traktowaniu ludzi w Polsce. Aktualny termin kilkudniowego strajku w Warszawie na Wiejskiej to 10.12.2015 r w Dzień Praw Człowieka. Postulaty to: - Likwidacja uprzywilejowanych grup społecznych w Polsce. - Restrukturyzacja Państwa i zmniejszenie urzędników o 100 000 osób, dzięki temu koszt funkcjonowania Państwa zmniejszy się o 20 mld zł rocznie. - Finansowanie wyznań zrobić dobrowolnym. marcin2828@onet.eu
 • taa... jasne 2015-10-03 01:38:09
  Do go-go: Niech najpierw kopalnie zapłacą ZUS z którego są "zwolnione" zapomniałeś matołku?
 • HURTOWNIK 2015-10-03 00:56:20
  Do potrzebna jest żeś: żeś wyskoczył
 • potrzebna jest żeś 2015-10-03 00:24:51
  Widzicie Państwo, tylko frajerzy dają się wciągnąć w ten system, ten kto mocno krzyczy to dostaje mld zł z kasy, a my co frajerzy, trzeba dolewać do koryta, a świń coraz więcej!!!!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA