REKLAMA

Kopacz o expose: cudowny koncert życzeń; obietnice bez szans na realizację

  • Autor: PAP
  • 18 listopada 2015 15:02
Kopacz o expose: cudowny koncert życzeń; obietnice bez szans na realizację

Cudowny koncert życzeń, nie widzę szans na realizację obietnic, zabrakło wskazania źródła ich finansowania - w ten sposób b. premier Ewa Kopacz (PO) oceniła expose szefowej rządu Beaty Szydło. Jej zdaniem, expose to "mało profesjonalny plan na przyszłość".

Kopacz powiedziała w środę dziennikarzom, że w expose Szydło zabrakło jej przede wszystkim źródeł finansowania przedstawionych obietnic. "Nie usłyszałam ani jednego słowa, skąd wziąć pieniądze na obietnice, które pewnie są miłe dla wszystkich" - zaznaczyła.

"To był cudowny koncert życzeń, marzenia o tym, żeby wszystko, co zostało wygłoszone, się spełniło. Realnych szans na wypełnienie tych obietnic nie widzę" - przekonywała Kopacz. Jak dodała, kiedy słuchała expose, to miała wrażenie, że "żyjemy w dwóch równoległych wszechświatach".

Zdaniem byłej premier wystąpienie Szydło "to zapowiedź, że finanse (publiczne) będą systematycznie psute". "Psute finanse publiczne to słaba sytuacja na rynkach" - oceniła. Jak podkreśliła, obietnice Szydło nie mają żadnego pokrycia w budżecie państwa.

"Wszyscy dostaną to, czego oczekiwali, wszyscy dostaną podwyżki, (...) obietnice przerażają" - oceniła Kopacz. Pytała też, skąd Szydło weźmie bilion złotych, przeznaczonych na inwestycje, o których mówiła w expose.

"To mało profesjonalny plan na przyszłość, taki trochę z koszem prezentów dla wszystkich, a jak wiadomo, że jak dla wszystkich, to dla nikogo" - przekonywała Kopacz.

"Jeśli trzeba będzie się wywiązać z obietnic, to mam bardzo konkretne pytanie: komu się zabierze?" - pytała b. szefowa rządu.

Pytana, czy nie obawia się audytu, który zapowiedziała w expose premier Szydło, Kopacz powiedziała: "Mam bilans zamknięcia we wszystkich resortach, jestem przekonana, że dzisiaj możemy dysponować wszystkimi danymi, w jakim stanie, w jakiej kondycji zostawiamy państwo". Jak dodała, te raporty są dostępne we wszystkich resortach.

Szydło zapowiedziała w expose, że jej rząd przeprowadzi audyt i powie Polakom, jaka jest sytuacja polskiego państwa. "Wyręczymy w tym naszych poprzedników" - podkreśliła szefowa rządu.

W ocenie b. koordynatora służb specjalnych Marka Biernackiego niewiele można się było dowiedzieć z expose o polityce bezpieczeństwa nowego rządu. "Więcej dowiedziałem się z rozmowy z Mariuszem Kamińskim" - podkreślił nawiązując do spotkania we wtorek, podczas którego - jak mówił - doszło do "spokojnej" wymiany wiedzy pomiędzy obecnym i byłym koordynatorem ds. służb.

Z kolei "lakoniczność, jeśli chodzi o sprawy europejskie i zagraniczne" zarzucał expose Szydło b. wiceszef MSZ Rafał Trzaskowski. Podkreślił, że jest zdziwiony tym, że w przemówieniu nowej szefowej rządu zabrakło m.in. odniesienia się do postulatów Wielkiej Brytanii ws. renegocjacji traktatu UE czy kwestii wyzwań związanych z polityką klimatyczną.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • powrót do gry lidera PO 2015-11-18 16:56:15
    Można było ująć expose bardziej domyślnie:inna jest grawitacja na Marsie jak na ziemi!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA