REKLAMA

Kraków: Ministerstwo Kultury nie da pieniędzy na Muzeum PRL-u

  • Autor: PAP/AT
  • 12 kwietnia 2017 11:56
Kraków: Ministerstwo Kultury nie da pieniędzy na Muzeum PRL-u Muzeum PRL-u w Krakowie (fot.facebook.com/MuzeumPRLuwKrakowie)

Ministerstwo Kultury nie będzie finansować prac mających doprowadzić do otwarcia w Krakowie Muzeum-PRL-u wraz z wystawą stałą.

• W umowie zawartej 16 października 2013 r. ministerstwo zadeklarowało współprowadzenie Muzeum PRL-u, przekazywanie na jego funkcjonowanie kwoty nie mniejszej niż 1 mln zł rocznie oraz przeznaczenie dodatkowej dotacji.

• Tymczasem Ministerstwo Kultury wycofało się z finansowania.

• Na razie nie zapadła jednak decyzja o wycofaniu się ze współprowadzenia przez resort tej placówki - poinformowało MKiDN.

Mieszczące się w dawnym nowohuckim kinie "Światowid" Muzeum PRL-u jest instytucją od 2013 r. współprowadzoną przez ministerstwo oraz gminę Kraków. W placówce odbywają się ekspozycje czasowe oraz plenerowe. Na początku października ub. r. rozstrzygnięty został konkurs na projekt architektoniczno-budowlany, scenariusz wystawy stałej i projekt jej aranżacji.

W umowie zawartej 16 października 2013 r. przez ówczesnego ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego ministerstwo zadeklarowało współprowadzenie przez pięć lat Muzeum PRL-u, przekazywanie na jego funkcjonowanie kwoty nie mniejszej niż 1 mln zł rocznie oraz przeznaczenie dodatkowej dotacji na sfinansowanie scenariusza i projektu ekspozycji stałej, prac budowlanych związanych z adaptacją budynku "Światowida" na potrzeby muzeum oraz na urządzenie wystawy stałej.

Czytaj też: Powstało nowe Muzeum II Wojny Światowej

Kilka dni temu władze Krakowa otrzymały jednak pismo z informacją, że minister kultury i dziedzictwa narodowego zdecydował o zaniechaniu dalszego finansowania inwestycji z budżetu państwa.

"Przeprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego analiza dotychczasowej realizacji inwestycji i przedłożonych planów wykazała, że inwestycja jest znacznie opóźniona z przyczyn nieleżących po stronie ministerstwa i nie zostanie fizycznie rozpoczęta w okresie obowiązywania umowy" - napisał do dyrektora Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, które zarządza będącym w organizacji Muzeum PRL-u, wiceminister Jarosław Sellin.

Zastępca prezydenta Krakowa Andrzej Kulig powiedział, że jest tym stanowiskiem zaskoczony. "W umowie z 2013 r. nie zostało określone, kiedy inwestycja się rozpocznie. Dlatego ten argument wydaje się chybiony" - mówił Kulig.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA