REKLAMA

Kredyty i oferty leasingowe dla firm ze środków UE już dostępne

  • Autor: Parlamentarny.pl (JS)
  • 22 grudnia 2015 13:08
Kredyty i oferty leasingowe dla firm ze środków UE już dostępne Pierwsze pieniądze z puli na lata 2014-2020 zostały uruchomione już 21 grudnia przez Idea Bank. (fot. www.mr.gov.pl)

Mikro, małe i średnie firmy mają dostęp do kredytów i ofert leasingowych wspieranych z unijnych funduszy ramowych. Wartość programów to 1 mld zł - informuje Ministerstwo Rozwoju.

Mowa o czterech programach ramowych UE na lata 2014-2010: COSME (wsparcie konkurencyjności przedsiębiorstw), Horyzont 2020 (badania naukowe i innowacje), Kreatywna Europa (wsparcie dla przedsiębiorstw i instytucji sektora kultury i kreatywnego) oraz EaSI (zatrudnienie i innowacje społeczne).

Pierwsze pieniądze z puli na lata 2014-2020 zostały uruchomione już 21 grudnia. Jako pierwszy zrobił to Idea Bank. Od 21 grudnia, dzięki gwarancjom z programu COSME, firmy mogą korzystać z 350 mln zł przeznaczonych na preferencyjne kredyty. Tego samego dnia bank udostępnił 80 mln zł dla proinnowacyjnych przedsiębiorców w ramach Programu Horyzont 2020.

Z kolei Raiffeisen od maja 2016 roku sfinansuje inwestycje firm na preferencyjnych warunkach. Wartość gwarancji udzielonych bankowi przez Europejski Fundusz Inwestycyjny (EFI) w ramach programu COSME wynosi 520 mln zł.

Pierwszym polskim pośrednikiem finansowym programu EaSI zostanie jeszcze w tym roku Towarzystwo Inwestycji Społeczno-Ekonomicznych TISE. Dzięki gwarancji EFI, TISE planuje uruchomienie preferencyjnej oferty pożyczek, o łącznej wartości 34 milionów złotych, służących tworzeniu oraz finansowaniu rozwoju przedsiębiorstw społecznych.

 – Rozwój instrumentów zwrotnych w polityce rozwoju kraju będzie priorytetem rządu w najbliższych latach – zapowiedział wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński. 

Podkreślił, że nowe instrumenty finansowe UE uzupełnią krajowe narzędzia wsparcia rozwoju przedsiębiorczości i innowacyjności.

 – Gwarancje dla przedsiębiorców wpisują się także w plan budowy kompleksowego systemu gwarancyjnego dla gospodarki. Stworzenie takiego systemu jest ważne, bo perspektywa 2014-2020 to prawdopodobnie ostatnie tak duże środki dla Polski w ramach unijnej polityki spójności - zaznaczył. 

O status polskich pośredników w programach ramowych UE ubiegają się już kolejne instytucje finansowe.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA