REKLAMA

Kredyty we frankach: Zespół ekspertów Kancelarii Prezydenta zaproponował rozwiązania

  • Autor: PAP/jm
  • 07 czerwca 2016 18:18
Kredyty we frankach: Zespół ekspertów Kancelarii Prezydenta zaproponował rozwiązania Zespół ekspertów Kancelarii Prezydenta przedstawił rozwiązania dla frankowiczów. (fot. pixabay)

Usunięcie z umów kredytowych klauzul denominacyjnych, indeksacyjnych i waloryzacyjnych. Zamiast tego: "kurs sprawiedliwy" lub przewalutowanie kredytu - takie rozwiązania w ustawie dotyczącej frankowiczów rekomenduje zespół ekspertów Kancelarii Prezydenta.

W wariancie z kursem sprawiedliwym miałaby być wykorzystana koncepcja z poprzedniego projektu ustawy prezydenckiej. - Przy czym jako jedno z kryteriów różnicowania kursu można by zastosować DTI kredytobiorcy (wysokość zobowiązania w stosunku do dochodu) - wskazano w komunikacie z prac zespołu przy Kancelarii Prezydenta.

Alternatywnie zespół proponuje przekształcenie niespłaconej kwoty kredytu w typowy dla danego kredytodawcy kredyt "złotowy" (niedenominowany, nieindeksowany albo niewaloryzowany) w tym zwrot części nadpłaconego kapitału kredytu z tytułu zastosowania w przyszłości tych klauzul - wskazano w komunikacie.

- Możliwy powinien być zwrot mieszkania będącego zabezpieczeniem kredytu powodujący całkowite wygaśnięcie zobowiązania z tytułu kredytu, przy czym nie należy wykluczać zastosowania tego rozwiązania, biorąc pod uwagę kryterium LtV - zaznaczono.

- Kredytobiorca będzie miał rok na podjęcie decyzji dotyczącej kredytu walutowego - powiedziałi prof. Witold Modzelewski, członek zespołu, który w Kancelarii Prezydenta pracował nad projektem tzw. ustawy frankowej.

Projekt ustawy dotyczącej kredytów walutowych będzie obejmował kredyty udzielone od 2000 r., czyli "od momentu, kiedy one zaistniały na naszym rynku". - Trzeba przedstawić rozwiązania, które będą do wyboru dla samego zainteresowanego i on jest tym ostatecznym sędzią, i to on stworzy z nich pakiet, który może być w danym jego przypadku zastosowany - mówił Modzelewski.

Jak dodał, projekt przewiduje "obowiązek, że każdy bank, który udzielił tego rodzaju kredytów, w relatywnie bardzo szybkim terminie ma przedstawić wszystkim potencjalnym kredytobiorcom szczegółową informację". - Czyli po prostu wyjaśnić, na czym polega ustawa i na czym polegają prawa tego podmiotu (...), czyli ma być instruktaż - wskazał. - Okres, który przewiduje projekt ustawy na złożenie tego wniosku, to jest rok - mówił Modzelewski.

- W tym czasie niech kredytobiorcy przeanalizują wszystkie warianty - podkreślił.

Modzelewski dodał, że zespół ekspertów przewiduje też rozporządzenie wykonawcze określające wzór wniosku, który kredytobiorca miałby składać do banku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • klawisz 2016-06-20 17:58:33
    No to Pietrucha i Bańkakok już mają mokro w gaciach ze strachu ! Teraz oni przejdą na salceson i kaszankę oraz będą mieli koszmarne sny, gdy Prokuratura ze Szczecina dobierze im się do du.....y ! Rawicz i Wronki czekają na ,,trójpak" PIETRUCHA -BAŃKAKOK -GROSZKOWATY !REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA