REKLAMA

Krzysztof Tchórzewski: nie ma jeszcze decyzji o budowie elektrowni jądrowej

  • Autor: PAP/JS
  • 04 sierpnia 2017 14:30
Krzysztof Tchórzewski: nie ma jeszcze decyzji o budowie elektrowni jądrowej Szef resortu energii w komunikacie wskazał, że "są bardzo istotne argumenty" za tym, aby elektrownia jądrowa w Polsce powstała, a jednym z nich jest zeroemisyjność tej technologii (fot. pixabay.com)

Nie ma jeszcze decyzji o budowie elektrowni jądrowej w Polsce - oświadczył minister energii Krzysztof Tchórzewski. Zaznaczył, że atom to jeden ze scenariuszy, który "poważnie rozważamy w ME", ale decyzja musi mieć akceptację rządu.

"W nawiązaniu do pojawiających się w mediach doniesień i pytań kierowanych do resortu energii dotyczących decyzji w zakresie budowy elektrowni jądrowej informujemy, że jeszcze nie zapadła żadna decyzja w tej sprawie" - oświadczył minister Tchórzewski, cytowany w komunikacie resortu. Zwrócił uwagę, że decyzja o takiej inwestycji musi uzyskać akceptację rządu. "A tej jeszcze nie ma" - przypomniał.

"Wielokrotnie już podkreślałem - a dziś robię to po raz kolejny - że budowa elektrowni jądrowej w Polsce to jeden ze scenariuszy rozwoju polskiej energetyki i polskiego miksu energetycznego, który poważnie rozważamy w ME. Jednocześnie podkreślam, że do tej pory nie została podjęta ostateczna decyzja w tej sprawie" - dodał minister.

Szef resortu energii w komunikacie wskazał, że "są bardzo istotne argumenty" za tym, aby elektrownia jądrowa w Polsce powstała, a jednym z nich jest zeroemisyjność tej technologii. "Nowoczesna energetyka węglowa gwarantuje nam bezpieczeństwo energetyczne na lata. Opracowując warianty miksu energetycznego musimy jednak brać pod uwagę kwestie związane z wymogami unijnymi w zakresie ograniczenia emisji dwutlenku węgla. Dlatego w naszym miksie energetycznym należałoby uwzględnić pracujące stabilne źródło zeroemisyjne" - zaznaczył Tchórzewski, dodając, że takim źródłem "jest bez wątpienia elektrownia jądrowa".

Minister powiedział również, że ME śledzi rynek i pojawiające się propozycje technologiczne. "Analizujemy i przyglądamy się różnym rozwiązaniom, czego przykładem są wyjazdy studyjne naszych specjalistów do Chin, Korei, Szwecji czy Stanów Zjednoczonych" - przypomniał. Zwrócił też uwagę, że ewentualna lokalizacja inwestycji - jeśli zapadnie decyzja o jej realizacji - zostanie wybrana po zakończeniu badań środowiskowych, które prowadzi spółka PGE EJ1. Są one prowadzone w dwóch potencjalnych lokalizacjach w województwie pomorskim: "Lubiatowo-Kopalino" w gminie Choczewo i "Żarnowiec" w gminach Krokowa i Gniewino. "Nie są rozważane obecnie inne lokalizacje dla pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce" - podkreślił minister. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • Mieszko 2017-08-08 09:31:22
    Do Dyrdyamały z głupiej pały: Kosmodrom będzie tylko się nie podniecaj
  • Dyrdyamały z głupiej pały 2017-08-04 15:34:51
    PIS odnosi same sukcesy. Mamy już lokalizację elektrowni jądrowej, centralnego portu lotniczego, tunelu do Świnoujścia, przekopu Mierzei Wiślanej. Czekam na lokalizację centralnego kosmodromu (najlepiej połączyć z lądowiskiem dla UFO).REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA