REKLAMA

Kukiz chce nowej konsytutcji, która "rozwali partiokratyczno-urzędniczą arystokrację"

  • Autor: PAP
  • 26 września 2015 17:04
Kukiz chce nowej konsytutcji, która "rozwali partiokratyczno-urzędniczą arystokrację" Dopóki nie napiszemy nowej konstytucji i nowego prawa, będziemy szli w przepaść - ostrzegał Paweł Kukiz podczas konwencji. Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Kontrolę obywateli nad państwem i finansami publicznymi oraz przywrócenie bezpieczeństwa państwa - postulował Paweł Kukiz podczas konwencji wyborczej w sobotę w Zakopanem. Domagał się też nowej konstytucji, która "rozwali partiokratyczno-urzędniczą arystokrację".

"Ruch Kukiza będzie robił wszystko, aby Sejm stał się konstytuantą, aby pracował nad nową proobywatelską konstytucją, która rozwali partiokratyczno-urzędniczą arystokrację. Dopóki nie napiszemy nowej konstytucji i nowego prawa, będziemy szli w przepaść, będziemy się wyludniać, a nasz naród stanie się jedynie tanią siłą roboczą. Jesteśmy jednym z najwspanialszych narodów świata, pracowitym, sumiennym i sprytnym" - mówił Kukiz.

Kukiz chce systemu prezydenckiego

Jego zdaniem nowa konstytucja powinna dać większe uprawnienia prezydentowi, aby głowa państwa mogła wydawać dekrety z mocą ustawy. "Musimy wprowadzić system prezydencki i zmienić ordynację wyborczą na jednomandatowe okręgi wyborcze. Obecnie to wodzowie partii wskazują, kto zasiądzie w Sejmie" - stwierdził.

Kukiz zapowiedział, że jego ruch będzie żądał zniesienia progu referendalnego. Mówił też o potrzebie gruntownej reformy wymiaru sprawiedliwości.

"Obecnie mamy do czynienia z wymiarem niesprawiedliwości. Sędziowie powinni być wybierani przez obywateli, spośród osób z dziesięcioletnim doświadczeniem w zawodzie prawniczym. Sprawy sądowe ciągną się latami, doprowadzają ludzi do utraty zdrowia, a nawet życia" - mówił Kukiz. Jego zdaniem w Polsce powinien być wprowadzony taki system, w którym rozprawy sądowe muszą się odbywać dzień po dniu.

Decentralizacja urzędów i rewolucja podatkowa

Zwrócił uwagę, że urzędy państwowe powinny być zdecentralizowane. "W Polsce wszystko dzieje się w Warszawie - tam są siedziby wszystkich urzędów czy korporacji" - wskazał.

Kukiz zaproponował też jednoprocentowy podatek przychodowy od każdego podmiotu. Taki podatek miałby być płacony pod warunkiem, że 40 proc. zarobionych pieniędzy podatnik byłby zobowiązany zainwestować, w przeciwnym razie musiałby zapłacić 40-proc. podatek dochodowy.

"Przy naszej kreatywności i pracowitości w takim systemie podatkowym jesteśmy w stanie odbudować Polskę w ciągu kilku, kilkunastu lat. Obecne przepisy i ustawy podatkowe powodują, że przedsiębiorca nie jest w stanie normalnie funkcjonować. Na tym chaosie podatkowym zyskują największe korporacje, które stać na zatrudnienie najlepszych prawników znajdujących takie obejścia w przepisach, by można było wyprowadzić pieniądze z Polski" - mówił Kukiz.

Zauważył, że w ciągu 5 lat w latach 2008-2012 obce korporacje wyprowadziły z Polski około 50 mld dolarów. "Jesteśmy czesani przez wszystkich. Władza działa na zlecenie obcych korporacji" - zarzucił Kukiz.

Ocenił ponadto, że pomysł 500 zł na dziecko to "mamienie wyborców obietnicą jałmużny". "Zostawcie moje pieniądze do mojej dyspozycji. Jak macie czelność mówić, że wy mi coś dajecie, skoro zabieracie 70 proc. moich pieniędzy i rzucacie mi ochłap" - krytykował.

Dodał, że służby mundurowe powinny być absolutnie niezależne od polityków. "Komendanci policji zmieniają się wraz z władzą państwową. Jakim prawem wojewoda czy starosta ma zatwierdzać komendanta policji?" - pytał retorycznie na zakończenie i powołał się na przykład USA, gdzie szeryf wybierany jest przez ludzi.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA