REKLAMA

Kukiz zagina Ewę Kopacz. Publikuje ocenę Centrum Analiz Ekonomicznych

  • Autor: AS
  • 18 października 2015 18:24
Kukiz zagina Ewę Kopacz. Publikuje ocenę Centrum Analiz Ekonomicznych Paweł Kukiz (fot. Facebook)

Paweł Kukiz, w swoim poście na Facebooku, nawiązał do wypowiedzi Ewy Kopacz w porannej audycji radia Zet, gdzie w rozmowie z Moniką Olejnik odpowiadała na pytania zadane przez Jacka Sasina (PiS), Ryszarda Petru (Nowoczesna), Barbary Nowackiej (Zjednoczona Lewica) i Pawła Kukiza (Kukiz15).

Szefowa rządu miała powiedzieć, "że nie zna 'programu' Kukiz'15 sugerując, ze takowego nie ma. Wygląda więc na to, że Centrum Analiz Ekonomicznych CenEA konfabuluje oceniając STRATEGIĘ podatkową Kukiz'15" - pisze na swoim profilu Kukiz i jednocześnie przytacza analizę dotyczącą programów najważniejszych partii.

"Według Centrum Analiz Ekonomicznych CenEA, tylko Ruch Kukiz ’15 w swojej 'Strategii Zmiany' ma ujęte skąd pozyskać na ten cel pieniądze, wymieniając między innymi sposób uszczelnienia VAT na wzór portugalski. [...] W przypadku oferty wyborczej Pawła Kukiza, zyskują wszyscy: w gospodarstwach biednych i nieco bardziej zamożnych - od 3,8 do 6,5 proc., a dochody bogatych i bardzo bogatych wzrosłyby o ok. 11 proc." - czytamy w poście Pawła Kukiza.

Z dalszych informacji wynika, że CenEA nie analizowała programu PO, bo nadal nie ma szczegółów najważniejszej propozycji Platformy, czyli podatku powszechnego. Z kolei z programu PSL skorzystaliby głównie emeryci i renciści, choć w porównaniu z ofertą innych komitetów, ten zysk nie byłby duży, bo tylko 10 proc. najuboższych gospodarstw domowych uzyskałoby wzrost dochodów o 1,5 proc. Natomiast z propozycji ugrupowania Nowoczesna Ryszarda Petru, najwięcej zyskaliby najbogatsi - 3,3 proc., a dochody najuboższych mogłyby spaść nawet o 4,4 proc.

Paweł Kukiz wskazuje również na fakt, iż analitycy CenEA zwracają uwagę na hojność partii w obietnicach przedwyborczych, które nie idą w parze z wyliczeniami na ich realizację.

"Tym bardziej zaskakujące są programy Zjednoczonej Lewicy, PiS-u i partii Razem. Program ma kosztować rocznie 97,7 mld zł. Lewicowe zmiany w PIT to wyrwa wielkości blisko 58 mld zł. Drugie zaskoczenie to obietnice PiS, które CenEA oszacowała na niemal 45 mld zł. Program lewicowej Partii Razem to koszt 15,7 mld zł. Politycy deklarują co prawda, że źródłem finansowania mogłoby być „domknięcie luki w VAT”, lecz żadna partia nie ma pomysłu, jak to zrobić. Tylko Ruch Kukiz ’15 w swojej „Strategii Zmiany” ma ujęte skąd pozyskać pieniądze" - podsumowuje swój post Paweł Kukiz.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • rb 2015-10-19 15:03:56
    Panie Kukiz, problemem nie jest to, czy ma Pan program, czy nie. Pan przede wszystkim nie ma spójnego zespołu, który mógłby za jakimikolwiek propozycjami głosować. Wprowadzi Pan kilkanaście osób (może), które całkowicie się "rozbiegną" po innych ugrupowaniach. I tyle. Szkoda głosu. Ale piosenki ma Pan całkiem fajne.
  • co jest w raporcie CenEA 2015-10-18 22:49:45
    Kukiz napisał: "Politycy deklarują co prawda, że źródłem finansowania mogłoby być „domknięcie luki w VAT”, lecz żadna partia nie ma pomysłu, jak to zrobić. Tylko Ruch Kukiz ’15 w swojej „Strategii Zmiany” ma ujęte skąd pozyskać pieniądze" Tymczasem w raporcie CenEA nic takiego nie ma, a w informacji prasowej o tym raporcie czytamy: "Wszystkie Komitety Wyborcze opierają możliwość sfinansowania swych programów głównie na ograniczeniu tzw. luki w podatku VAT, jednak poza reformą VAT proponowaną przez KW Nowoczesna, nie przedstawiono konkretnych rozwiązań, które miałyby się do zamknięcia tej luki znacząco przyczynić. " Za to w tym raporcie wątpią w możliwość wprowadzenia w życie najbardziej kosztownych reform - dotyczy to obietnic PIS, Kukiz ’15 i Zjednoczonej Lewicy. Swoją drogą, koszty wprowadzanych zmian (od najtańszych) wynoszą: PSL 3,7 mld zł Nowoczesna 6,0 mld zł Razem 15,7 mld zł PIS 44,9 mld zł Kukiz ’15 67,4 mld zł ZL 97,7 mld zł Czyli: - to Nowoczesna ma konkretne rozwiązanie na sfinansowanie zmian - Kukiz ’15 też jest hojny w obietnicach przedwyborczych, które nie idą w parze z wyliczeniami na ich realizację - z komitetów, które obiecują ludziom największe zyski, najtańszy jest Razem (na propozycjach Nowoczesnej straci 60% najbiedniejszych, a wzrost korzyści w propozycjach PSL nie jest zbyt duży)REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA