REKLAMA

Kwestie energii głównym tematem wizyty wicepremiera Morawieckiego na Litwie

  • Autor: PAP
  • 13 grudnia 2015 11:46
Kwestie energii głównym tematem wizyty wicepremiera Morawieckiego na Litwie Mateusz Morawiecki (fot. Bzwbk/Wikipedia/CC BY-SA 3.0)

Kwestie energii będą głównym tematem poniedziałkowej (14 grudnia) oficjalnej wizyty wicepremiera Mateusza Morawieckiego w Wilnie. Minister rozwoju spotka się m.in. z premierem Litwy Algirdasem Butkievicziusem oraz przedstawicielami firm Lit-Pol oraz Orlen-Lietuva.

Ważny punkt wizyty to uroczystość otwarcia polsko-litewskiego połączenia energetycznego, tzw. LitPol Link, pozwalającego na transgraniczny przesył energii elektrycznej. Połączenie uważa się za kluczowe dla bezpieczeństwa energetycznego Litwy i pozostałych państw bałtyckich.

W planie wizyty Morawieckiego przewidziano także rozmowy z organizacjami Polaków na Litwie. Minister uda się ponadto na Cmentarz na Rossie, by złożyć wieniec w Mauzoleum Matki i Serca Syna, gdzie spoczywa urna z sercem marszałka Józefa Piłsudskiego.

Projekt mostu energetycznego Polska - Litwa umożliwi nie tylko wymianę energii z krajami bałtyckimi, domknie też tzw. pierścień bałtycki, czyli ciąg połączeń energetycznych wokół Bałtyku. Podniesie więc pewność działania sieci i bezpieczeństwo dostaw, ale da też nowe możliwości handlowe.

Cały artykuł można przeczytać na portalsamorzadowy.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Pesymista 2015-12-13 13:33:48
    A czy będą rozmawiać o Możejkach, czy też ten problem pójdzie pod dywan?REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA