REKLAMA

Kwieciński: 3,6 proc. wzrostu PKB możliwe w całym 2016 r.

  • Autor: PAP/JS
  • 17 sierpnia 2016 12:08
Kwieciński: 3,6 proc. wzrostu PKB możliwe w całym 2016 r. Wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński. (fot.:PTWP)

Możliwe do osiągnięcia jest 3,6 proc. wzrostu PKB w całym 2016 roku - ocenił wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński.
Według niego gospodarka rozpędzi się w drugiej połowie roku, a głównym motorem wzrostu będą inwestycje w sferze publicznej.

We wtorek Ministerstwo Rozwoju obniżyło prognozę wzrostu PKB w 2016 r. z 3,8 proc. do 3,5 proc. - wskazały miesięczne prognozy resortu. Wiceszef resortu podczas spotkania z dziennikarzami w środę uznał jednak, że możliwy jest wyższy wzrost.

- Myślę, że w sferze realnej te 3,6 proc. jest jak najbardziej do osiągnięcia. Zobaczycie państwo, jak się gospodarka w drugiej połowie tego roku rozpędzi - mówił, odnosząc się do prognoz MR.

- Chciałbym, żebyśmy ten założony poziom 3,8 proc. wzrostu osiągnęli, (...) to jest moje optymistyczne oczekiwanie - dodał.

Czytaj też: Zapowiada się seria konsultacji ministra Waszczykowskiego. Na tapecie m.in. Ukraina

- Inwestycje - już w tej chwili widzimy, że one ruszają. Tym głównym bodźcem na początku będą jednak zdecydowanie inwestycje w sferze publicznej, to one pociągną ten wzrost w drugiej połowie roku. Ale również zaczną się inwestycje prywatne - wyjaśnił.

Kwieciński podkreślił, że bardzo dobrze rozwija się polski eksport. Jego zdaniem istotne jest pobudzenie eksportu w kierunku rynków, gdzie Polska jest nieobecna, szczególnie azjatyckich i afrykańskich. - One na razie mają stosunkowo mały udział, ale zakładamy, że będą miały dużą stopę wzrostu - zaznaczył.

W piątek GUS podał, że Produkt Krajowy Brutto Polski wzrósł realnie w drugim kwartale 2016 r. o 3,1 proc. Dane te były gorsze od oczekiwań ekonomistów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA