REKLAMA

Kwieciński: Plany rozwojowe służą ochronie przed pułapką średniego dochodu

  • Autor: PAP/JS
  • 11 sierpnia 2016 15:25
Kwieciński: Plany rozwojowe służą ochronie przed pułapką średniego dochodu Plan Morawieckiego i Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju służą m.in. zabezpieczeniu Polski przed wpadnięciem w pułapkę średniego dochodu - wskazał wiceszef resortu rozwoju Jerzy Kwieciński (fot. PTWP)

• Plan Morawieckiego i Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju służą m.in. zabezpieczeniu Polski przed wpadnięciem w pułapkę średniego dochodu - wskazał wiceszef resortu rozwoju Jerzy Kwieciński.
• Jego zdaniem Polska w tę pułapkę nie wpadła, choć ocenę zaburza kryzys w UE.

Ekonomiści definiują pułapkę średniego dochodu jako moment, gdy PKB kraju rozwijającego zbliża się do krajów rozwiniętych (ok. 17 tys. dolarów per capita), ale nie jest w stanie go przekroczyć, gdyż gospodarce brakuje motorów rozwoju takich, jak np. innowacje. W konsekwencji następuje więc stagnacja ekonomiczna.

- Zazwyczaj, czy dany kraj wpadł w pułapkę średniego dochodu, czy nie, wiemy nie w momencie, kiedy się w nią wpada, tylko dopiero po jakimś czasie później. Tak samo jak się wychodzi z tej pułapki - mówił wiceminister Kwieciński podczas czwartkowego spotkania z dziennikarzami.

- Mówimy w tej chwili o zagrożeniu wpadnięciem w tę pułapkę, aniżeli o wpadnięciu - zauważył. - Samą ocenę, czy wpadliśmy, czy nie zaburza bardzo silnie proces kryzysu w Unii Europejskiej - dodał.

Jak podkreślił, zarówno plan Morawieckiego, jak i resortowa Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju powstały po to, by Polska w tę pułapkę nie wpadła.

- Jest to oczywiście dla naszego kraju na pewno realne zagrożenie, związane nie tylko z tym, co się dzieje w Unii Europejskiej, ale i z negatywnymi trendami demograficznymi, i również z tym, że nasza gospodarka była jednak bardzo silnie oparta na przewadze konkurencyjnej związanej z tanią siłą roboczą, a nie z czynnikami, które by generowały dużą wartość dodaną w gospodarce - dodał wiceminister.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA