REKLAMA

Kwieciński: Współpraca w ramach tzw. Międzymorza ma dla Polski kardynalne znaczenie

  • Autor: PAP/JS
  • 14 września 2016 16:52
Kwieciński: Współpraca w ramach tzw. Międzymorza ma dla Polski kardynalne znaczenie Kwieciński powiedział, że jedną z inicjatyw, która ma pogłębić współpracę w ramach Międzymorza, jest ponadregionalna i ponadnarodowa strategia, nazywana strategią karpacką (fot.:PTWP)

Współpraca w ramach tzw. Międzymorza - regionu między morzami: Adriatyckim, Bałtyckim i Czarnym - ma dla Polski kardynalne znaczenie – podkreślał wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński w Świnoujściu (Zachodniopomorskie), gdzie rozpoczęło się Baltic Business Forum.

- Przez ostatnie lata wysiłki związane z budową infrastruktury i współpracą gospodarczą były bardzo silnie nakierowane na UE, i bardzo dobrze - w tym kierunku budowaliśmy drogi, autostrady i linie kolejowe - kontynuował wiceszef resortu rozwoju. - Teraz współpraca południkowa jest dla nas również bardzo ważna; to jest właśnie współpraca między krajami Międzymorza - powiedział Kwieciński na otwierającej Forum sesji poświęconej polskim i tureckim firmom na rynkach zagranicznych. Jak zadeklarował, "współpraca państw w ramach tzw. Międzymorza ma dla nas kardynalne znaczenie".

Kwieciński powiedział, że jedną z inicjatyw, która ma pogłębić współpracę w ramach Międzymorza, jest ponadregionalna i ponadnarodowa strategia, nazywana strategią karpacką. Według wiceministra, realizacja strategii pozwoliłaby na przełamanie bariery, którą naturalnie stanowią Karpaty. - Ta strategia dotyczyłaby nie tylko krajów członkowskich UE, ale również krajów, na terenie których leżą Karpaty, które są poza UE. Przede wszystkim Ukrainy, ale również Mołdawii, czy Serbii. Jedne z kluczowych projektów, którymi chcemy się zająć, to projekty transportowe, drogowe i kolejowe. Byłyby to połączenia drogowe północ-południe, które dochodziłyby do Grecji i dalej Turcji, a nawet dalej do Iranu. Rozmawialiśmy z partnerami z Iranu, którzy są bardzo zainteresowani inwestycjami w tym kierunku - dodał Kwieciński.

Czytaj też: Rolnictwo, Sejm, PSL: Gdzie są wyższe dopłaty z UE, ministrze Jurgiel?

Wiceszef Ministerstwa Rozwoju odniósł się także do wymiany handlowej między Polską a Turcją. Jak powiedział, jest ona poziomie nieco poniżej 5 mld euro, co jest "dużo poniżej wzajemnych aspiracji". - W najbliższych latach powinna ona zwiększyć się do co najmniej 9 mld euro - dodał.

Jak ocenił Kwieciński, wzajemne inwestycje nie wyglądają "zbyt imponująco". Tureckie inwestycje w Polsce to 60 mln euro, a polskie w Turcji ponad 210 mln euro - powiedział. - Absolutnie chcielibyśmy widzieć więcej biznesu polskiego w Turcji i tureckiego w Polsce - zaznaczył wiceminister.

Tuż po otwarciu Baltic Business Forum przedstawiciele Międzynarodowego Stowarzyszenia Przedsiębiorców Ukrainy i Turcji, Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej i Polsko-Tureckiej Izby Gospodarczej podpisali porozumienie o współpracy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA