REKLAMA

Kwota wolna od podatku,Kukiz'15: Bankowiec Morawiecki sprzedał kwotę wolną, jak pożyczkę

  • Autor: GP
  • 01 grudnia 2016 09:27
Kwota wolna od podatku,Kukiz'15: Bankowiec Morawiecki sprzedał kwotę wolną, jak pożyczkę Poseł Agnieszka Ścigaj (Kukiz'15) została wybrana do Sejmu z Małopolski. (fot.:youtube.com)

• Poseł Agnieszka Ścigaj nie jest zadowolona z formy, jaką przybrała kwota wolna.
• Polityk Kukiz'15 przekonywała, że Mateusz Morawiecki, skorzystał z doświadczenia bankowego, i sprzedał kwotę wolną jak kredyt.
• Zbulwersowało ją też, że propozycja Kukiz'15 zrównania kwoty wolnej dla obywateli do posłów nadal nie jest procedowana w Sejmie.

Wchodząca w życie, podniesiona kwota wolna dla najmniej zarabiających nie cieszy się poparciem ruchu Kukiz'15. Poseł Agnieszka Scigaj (Kukiz'15) podsumowała tę propozycję w czwartek (1 grudnia).

- Oszustem jest to, jak opakowano tę propozycję - mówiła na antenie Programu Trzeciego Polskiego Radia poseł. - Nieprawdą jest, że trafi ona do beneficjentów pomocy społecznej - tj. osób najmniej zarabiających.

Poseł określiła, że różnica między kwotą wolną (ok. 66500 zł podzielone na 12 miesięcy to ok. 541 zł) a np. zasiłkiem z pomocy społecznej, sprawi, że de facto nikt z tej wolnej kwoty nie skorzysta.

Czytaj: Co prezydent mówił o kwocie wolnej od podatku?

Ponieważ kwotę wolną sygnował swoim nazwiskiem Mateusz Morawiecki, poseł Kukiz'15 uderzyła także w niego. - To produkt opakowany marketingowo. Morawiecki, jak pożyczkę, teraz sprzedał "kwotę wolną" - powiedziała Scigaj nawiązując do przeszłości w bankowości wicepremiera i ministra finansów.

Skorzystają 3 miliony?

Najbardziej poseł zbulwersowała liczba beneficjentów zmiany podatkowej, którą Morawiecki podał uzasadniając wprowadzenie kwoty wolnej. Morawiecki mówił, że 3 miliony Polaków skorzystają na kwocie wolnej.

- To liczba wzięta z sufitu - zaczęła poseł i uznała ją za grubo przesadzoną. Dla polityk Kukiz'15 nie ma też jasnych wyliczeń kto i ile straci.

Po tycz słowach Ścigaj podniosła jeszcze raz apel o zabranie się do pracy w Sejmie nad propozycją jej klubu. Mowa o projekcie zrównania kwoty wolnej dla obywateli i posłów. - Złożyliśmy projekt, by pokazać obywatelom jak nierówno są traktowani Polacy przez wybrańców narodu. I propozycja leży w zamrażarce - tym określeniem nazywa się wstrzymywanie przez Marszałka Sejmu pewnych propozycji w procesie legislacyjnym.

Potocznie o projektach złożonych do Sejmu mówi się, że trafiły do laski marszałkowskiej, źródło: Kancelaria Sejmu/twitter.com

- Zainteresowani są beneficjentami obecnej sytuacji - podkreśliła poseł mówiąc o zasiadających w Sejmie i Senacie.

Mateusz Morawiecki odnosząc się do takich obiekcji podkreślał, że wynagrodzenia posłów i senatorów od lat nie były podnoszone, a ich praca też nie jest łatwa. Ściągaj takie wymówki nie przekonują.

- Posłowie pracują, ale to nie jest praca o wiele cięższa niż np. praca górnika, czy pielęgniarki. To niezrozumiały argument - kończyła swoją wypowiedź poseł pytana na antenie Polskiego Radia. - A posłowie to de facto maszynki do głosowania -dodała

Klub Kukiz'15 jest formacją polityczną, która stara się przekonywać Polaków, że elita polityczna kraju wypracowała w Polsce system, który tylko teoretycznie odpowiada na potrzeby obywateli, gdy realnie jest służebny wobec elity partyjnej. Kukiz'15 chce wejściem do polityki "przywrócić Polskę obywatelom".

Kwota wolna dla najbiedniejszych

Poseł Jacek Sasin przekonywał, gdy projekt Kwoty wolnej był jeszcze w Sejmie, że to rozwiązanie jest ważne dla finansów Polaków.

- (Regulacje) wychodzą naprzeciw wyrokowi TK, który zwrócił uwagę, że nie jest zgodny z konstytucją fakt, iż osoby osiągające dochody roczne na poziomie poniżej minimum egzystencji są zobowiązane do płacenia podatków" - powiedział Sasin we wtorek (29 listopada) na konferencji prasowej w Sejmie o senackich poprawkach do zgłoszonego projektu.

- To społeczny problem, jesteśmy gotowi jako PiS, większość parlamentarna te poprawki w Sejmie przyjąć - dodał poseł PiS.

Jak podkreślił, mamy regulację, która w bardzo poważny sposób ma ulżyć osobom najgorzej sytuowanym, która wychodzi naprzeciw wyrokowi TK, jest pierwszą od bardzo wielu lat regulację, która podnosi kwotę wolna od podatku, dla dużej części społeczeństwa. Zaznaczył, że dotyczy ona 4 miliony podatników i - jak dodał - w bardzo niewielkim stopniu dotyka podatników najwyżej sytuowanych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Bobi. 2016-12-02 08:07:03
    Kiedy wreszcie skończy się to dzielenie Polaków na równych i równiejszych??Dość tego okłamywania- zrównać wszystkich jednakowo.Posłowie za miesiąc otrzymują tyle co nie jeden człowiek dostaje za cały rok.Skąd takie dane że na tych odliczeniach skorzysta prwie 3 mln. Polaków??REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA