REKLAMA

Kwota wolna od podatku może rosnąć sukcesywnie o tysiąc złotych rocznie

  • Autor: PAP/GP
  • 16 marca 2016 09:12
Kwota wolna od podatku może rosnąć sukcesywnie o tysiąc złotych rocznie Na początku marca szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk zapowiadał, że ustawa o podwyższeniu kwoty wolnej od podatku dochodowego wejdzie w życie 1 stycznia 2017 r. (fot.:pixabay.com)

Wśród rozważanych przez Ministerstwo Finansów rozwiązań jest m.in. podwyższenie kwoty wolnej od podatku dochodowego od 2017 r. co roku o 1 tys. zł do osiągnięcia kwoty wolnej od podatku w wysokości 8089 w 2021 r., dowiedział się "Puls Biznesu".

- Z naszych informacji wynika, że jedną z propozycji rozważanych przy ul. Świętokrzyskiej jest podwyższenie kwoty wolnej od 2017 r. co roku o 1 tys. zł do osiągnięcia kwoty wolnej od podatku w wysokości 8089 w 2021 r. z jednoczesnym wprowadzeniem degresywnej kwoty wolnej od podatku do dochodów stanowiących podstawę opodatkowania w wysokości 85 528 zł - czytamy w gazecie.

Jednocześnie resort chce, żeby dla dochodów powyżej 85,5 tys. zł obowiązywała obecna kwota, podano także.

Oceń ministra finansów Pawła Szałamachę

- Z szacunków MF wynika, że w przyszłym roku wpływy do kasy państwa z PIT zmniejszą się o 1,5 mld zł, a w budżetach lokalnych ubędzie 1,26 mld zł. Ponadto wprowadzenie degresywnej kwoty wolnej uszczupli składki płacone na NFZ o 290 mln zł - czytamy dalej.

Na początku marca szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk zapowiadał, że ustawa o podwyższeniu kwoty wolnej od podatku dochodowego wejdzie w życie 1 stycznia 2017 r., natomiast decyzje co do skali tej podwyżki zostaną podjęte dopiero w II połowie br.

W połowie lutego wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki mówił, że według niego podwyższenie kwoty wolnej od podatku należy wdrażać bez gwałtownych ruchów - w pierwszym etapie można by ją podnieść do mniej niż 5 tys. zł (wobec 3 091 zł obecnie). Także premier Beata Szydło przyznała ostatnio, że w tym stanie budżetu rząd nie może podnieść kwoty wolnej od podatku od razu w wysokości 8 tys. zł, co zakładał prezydencki projekt.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • GIENEK1356 2016-03-17 13:13:44
    SEDZIOWIE PROKURATORZY I INNI NACZELNI USTANAWIAJACY ORAWO WCALE NIE PLACA PODATKOW JAKIE TO PRAWO SKORO SA LEPSI I GORSI W PLACENIU PODATKOW A ZOLONTKI MAJA TAKIE SAME NIECH CI UPRZYWILOWANI ZAPLACA PODATKI BO TO JEST JAWNY PRZEKRENT -ZLODZIEISTWO I OSZUSTWO BIEDNI PLACA A URZEDASY ZARABIAJACY OLBRZYMIE PIENIADZE NIE PLACA WCALEREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA