REKLAMA

Lewandowski: za jednolitym kontraktem jednolity podatek

  • Autor: PAP
  • 14 września 2015 18:32
Lewandowski: za jednolitym kontraktem jednolity podatek Janusz Lewandowski: jednolity podatek po jednolitym kontrakcie

Zanim zostanie wprowadzony jednolity podatek niezbędne jest uporządkowanie rynku pracy. - Stanie się tak dzięki wprowadzeniu jednolitego kontraktu w 2017 r. - stwierdził Janusz Lewandowski, szef doradców gospodarczych premier Ewy Kopacz.

- Jednolity kontrakt ma być powszechną formułą świadczenia pracy w Polsce, która obejmuje również ok. miliona ludzi, którzy są w tej chwili na umowach cywilnoprawnych częściowo nie ze swojej woli. Jest to podyktowane przez realia rynku pracy, który się zmienia - powiedział przewodniczący działającej przy premier Rady Gospodarczej i były komisarz Janusz Lewandowski.

Jak zaznaczył, jednolity kontrakt ma doprowadzić do uporządkowania rynku pracy, który umożliwi wprowadzenie zapowiadanych również w sobotę przez PO zmian podatkowych.

- Program (podatkowy) jest tak zbudowany, że poprzedza go uporządkowanie rynku pracy. Najpierw trzeba uporządkować umowy cywilno-prawne. Dopiero tak porządkując rynek pracy możemy wprowadzić jednolite opodatkowanie. Po 2017 r., w realiach budżetowych które na to pozwolą, można wyasygnować 10 mld zł celem takiego uproszczenia systemu, aby nikt na nim nie tracił, a najmniej zarabiające rodziny miały obniżone pozapłacowe koszty pracy (czyli składki - PAP) do 10 proc. - mówił.

Dodał też, że wprowadzenie jednolitego kontraktu, które powinno nastąpić najpewniej w 2017 r., będzie poprzedzone oskładkowaniem umów zleceń na początku 2016 r.

- Po drodze do jednolitego kontraktu i jednolitego podatku, jest początek 2016 r. i oskładkowania umów zleceń, czyli objęcie tych umów ochroną socjalną, ale tylko do wysokości płacy minimalnej - dodał.

Umowy zlecenia i o dzieło nie znikną

Zaznaczył przy tym, że PO nie zamierza "wylewać dziecka z kąpielą", a obecność jednolitego kontraktu nie przekreśli możliwości zatrudniania na umowy zlecenia i umowy o dzieło. Jak zauważył bowiem "rynek powinien mieć swoją elastyczność", a więc powinny na nim pozostać umowy dotyczące "rzeczywistego" wykonywania dzieła lub zlecenia, które nie wiążą trwale pracodawcy i pracobiorcy.

- Nadużywanie umów cywilnoprawnych w momencie, kiedy jest to trwały związek pomiędzy pracodawcą i pracobiorcą, powinno przechodzić na kodeks pracy. W tym kierunku zmierza jednolity kontrakt - ma umożliwić przeniesienie się ze sztucznych umów cywilnoprawnych, szczególnie zleceń, w stronę kodeksu pracy - wyjaśniał jeden z autorów pomysłów PO.

Lewandowski podkreślił również, że propozycje Platformy dotyczące rynku pracy, wynikają ze zmian na tym rynku w ostatnich kilku latach. - Polski rynek pracy był bardzo elastyczny i przez to odporny na kryzys, ponieważ pozwalał w sposób bardzo giętki zatrudniać ludzi na umowy cywilnoprawne, które przezwano śmieciówkami. Ta zaleta w czasie kryzysu, stała się wadą w sytuacji, kiedy gospodarka rośnie - dodał.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA