REKLAMA

Likwidacja PIT, ZUS i składek NFZ? To byłaby rewolucja. Zupełna zmiana optyki

  • Autor: GP
  • 01 czerwca 2016 16:04
Likwidacja PIT, ZUS i składek NFZ? To byłaby rewolucja. Zupełna zmiana optyki Henryk Kowalczyk przekonuje, że decyzja polityczna w kwestii ujednolicenia podatków już zapadła. (fot.:facebook.com/HenrykKowalczyk)

• Szef Komitetu Stałego Rady Ministrów, Henryk Kowalczyk przekonuje, że ujednolicenie podatku dochodowego PIT, ZUS i NFZ to już tylko kwestia realizacji, bo decyzja zapadła.
• Rząd daje rok na przystosowanie administracji państwowej na tę rewolucyjną zmianę.
• Minister finansów jednak uspokaja, że projekt jest nadal we wstępnej fazie. Wiele może się jeszcze zmienić.

W rządzie podjęto decyzję o zmianie w rozliczeniach podatkowych. O kluczowej decyzji, z punktu widzenia systemu podatkowego i każdego z nas, poinformował 31 maja Henryk Kowalczyk.

Minister i koordynator komitetu stałego rządu zapewnia:

- Zapadła już polityczna decyzja: będzie jednolity podatek.

Taki obrót sprawy oznacza, że zniknie PIT, a wraz z nim składki na ZUS i NFZ. 

Czytaj: KE traci cierpliwość wobec Warszawy

- Mam nadzieję, że za dwa lata nikt nie będzie już pamiętał, co to jest PIT - wyraził swoje osobiste nadzieje związane z reformą podatkową Kowalczyk.

Administracja rządowa przekonuje, że w wakacje zobaczymy dokładne zapisy proponowanej, rewolucyjnej zmiany.

- Na razie nie będziemy podawać żadnych stawek - twierdzi Kowalczyk. - Trzeba je dobrze skalibrować, a będzie to możliwe dopiero na końcowym etapie. Ważnym elementem całej zmiany jest, by była neutralna dla budżetu - dodaje.

Rząd pozostawia sobie dwanaście miesięcy, by wprowadzenie zmian, wdrożenie nowego systemu przeprowadzić jak najbardziej bezboleśnie. Szacuje się, że ZUS potrzebuje na to dziewięć miesięcy, a zmiana systemu dotknie przecież również urzędy skarbowe i Narodowy Fundusz Zdrowia.

Pomysł już wzbudza zainteresowanie w Internecie:

Źródło: twitter.com

- System na pewno nie będzie prosty - wątpi Irena Ożóg, doradca podatkowy, była wiceminister finansów.

Na inną, szczegółową kwestię zwraca uwagę Jarosław Janecki, ekonomista Societe Generale w wypowiedzi dla portalu wirtualnapolonia.com. Dopomina się o informację, co stanie się w nowym systemie ze stawkami VAT, podatkiem Belki czy podatkiem od nieruchomości. - Ludzie nie powinni mieć wątpliwości, jakie będą płacić podatki – podkreślał Janecki.

Minister finansów zapewnił jednocześnie w środę (1 czerwca), że nie ma obaw o ulgi w nowej wersji podatku. Jednocześnie zapewnił, że ministerstwo finansów przygotowało i oddelegowało do zmian podatkowych ekspertów.

- Będą tam też przedstawiciele innych resortów, bo jeżeli mają być połączone te składki, to jest konieczność udziału ministra zdrowia i ministra rodzinnej polityki społecznej - wyjaśnił Szałamacha. Przypomniał, że pomysł nie ma jeszcze postaci projektu, co daje duże możliwości pracy nad nim i wprowadzania zmian.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Podatnik 2016-06-01 23:24:10
    Pamietajmy że ten minister to matematyk z wykształcenia i na rachunkach się nie zna. Takie banały są poniżej jego godności, a więc prawdopodobne są totalne jaja i bałagan który ucieszy wszystkich co lubią mówić o "polnische wirtschaft".REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA