REKLAMA

Lotniskowa specustawa przedłużona do końca 2020 r.

  • Autor: pt/pap
  • 05 września 2016 19:26
Lotniskowa specustawa przedłużona do końca 2020 r. W ocenie wiceministra infrastruktury i budownictwa Jerzego Szmita przedłużenie działania specustawy jest bardzo potrzebne polskiemu lotnictwu (fot.pixabay.com)

• Do końca grudnia 2020 roku będzie obowiązywała specustawa lotniskowa, która ma ułatwić inwestycje na lotniskach użytku publicznego.
• Sejm odrzucił jedyną poprawkę Senatu.

Odrzucona przez Sejm poprawka Senatu, miała doprecyzować termin składania wniosku o zezwolenie na realizację inwestycji na lotniskach użytku publicznego.

Przepisy specustawy były już w polskim prawie od 2009 do końca 2015 r. W trakcie prac nad nowelą, posłowie wskazywali, że jest konieczna jej nowelizacja.

"Przedłużenie terminu działania specustawy pozytywnie oddziałuje na konkurencyjność naszej gospodarki, na rynek pracy i na zwiększenie dostępności lotnisk, zarówno w obszarze ruchu turystycznego jak i towarowego" - przekonywał w trakcie prac nad nowelą ustawy poseł sprawozdawca Tomasz Ławniczak (PiS).

Przedłużenie specustawy

Także w ocenie wiceministra infrastruktury i budownictwa Jerzego Szmita przedłużenie działania specustawy jest bardzo potrzebne polskiemu lotnictwu.

"Intensywny rozwój lotnisk w ostatnich latach był możliwy dzięki obowiązywaniu specustawy. Chyba na wszystkich polskich lotniskach istnieje potrzeba kolejnych inwestycji" - argumentował Szmit. Wskazał, że jeśli zapadłaby pozytywna decyzja ws. budowy Centralnego Portu Lotniczego, to specustawa lotniskowa ułatwiłaby prowadzenie tej inwestycji.

Obowiązująca do końca zeszłego roku ustawa o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji lotnisk użytku publicznego z 12 lutego 2009 r., zwana specustawą lotniskową określa zasady i warunki przygotowania i realizacji inwestycji tych lotnisk, a także zasady nabywania nieruchomości pod te inwestycje.

Według specustawy lotniskowej inwestycja w tego rodzaju lotniska oznacza budowę, przebudowę lub rozbudowę portu lub urządzeń i obiektów do obsługi ruchu lotniczego. Polska Agencję Żeglugi Powietrznej zapewnia urządzenia i obiekty potrzebne do zarządzania przestrzenią powietrzną.

Nowela trafia teraz do podpisu prezydenta.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA