REKLAMA

Luka w VAT znów mniejsza, ale KE tego nie widzi

  • Autor: PAP
  • 25 kwietnia 2017 08:02
Luka w VAT znów mniejsza, ale KE tego nie widzi Resort finansów dowodzi, że 2016 r. przyniósł solidną poprawę po stronie dochodów podatkowych (fot.fotolia)

Fiskus chce przekonać Brukselę, że uszczelnianie podatków przynosi owoce. Luka w VAT spada, a na horyzoncie są kolejne miliardy dla budżetu.

Jak pisze "Puls Biznesu", w ocenach sytuacji finansowej w Polsce Komisja Europejska (KE) konsekwentnie nie uwzględnia planów uszczelnienia systemu podatkowego. Przedstawiciele KE uważają, że poprawa ściągalności danin jest trudna do przewidzenia i dlatego brak jej w prognozach budżetowych.

Ministerstwo Finansów (MF) w aktualizacji programu konwergencji (APK), którą dzisiaj powinien przyjąć rząd, a Bruksela poznać przed końcem kwietnia, podjęło wysiłek przekonania wszystkich, że walka z oszustami i wyłudzeniami przynosi sukcesy. "Puls Biznesu" dotarł do dokumentu, który świadczy o tym, że luka podatkowa jest sukcesywnie zasypywana, a w latach 2017-18 budżet zyska nawet 22 mld zł dodatkowych wpływów.

Resort finansów dowodzi, że 2016 r. przyniósł solidną poprawę po stronie dochodów podatkowych. Ich wartość wyniosła 20,6 proc. PKB i w ciągu roku zwiększyła się o 0,8 pkt. proc. Lepszym wzrostem mogą pochwalić się jedynie Grecy, Holendrzy i Łotysze. Nadal wpływy z głównych danin wyglądają gorzej niż przed kryzysem, ale ich udział w PKB w ubiegłym roku zwiększył się po raz pierwszy do 2011 r.

Satysfakcjonująca jest też, będąca wciąż w odwrocie, luka podatkowa w VAT. KE - według ostatnich danych dostępnych dla całej UE - wskazywała, że w 2014 r. Polska należała do krajów o jednej z największych luk w VAT. Gorzej było jedynie we Włoszech, Grecji, na Słowacji, Malcie, Litwie oraz w Rumunii. Od 2014 r. walka o VAT przynosi jednak efekty, a w ubiegłym roku udało się lukę ograniczyć aż o 1,6 pkt. proc. - informuje "PB".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA