REKLAMA

Mało konkretów ws. uproszczeń w prawie budowlanym

  • Autor: Parlamentarny.pl (JS)
  • 20 czerwca 2016 12:06
Mało konkretów ws. uproszczeń w prawie budowlanym Dr inż. Michał Domińczak, ekspert Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego. (fot. cakj.pl)

- Proponowane przez Ministerstwo Rozwoju zmiany w zakresie szeroko rozumianego prawa budowlanego są na razie zbyt ogólne, by móc je kompleksowo ocenić - uważa dr inż. Michał Domińczak, ekspert Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego.

Jego zdaniem kierunek zaproponowanych zmian jest słuszny, ale z drugiej strony, jak twierdzi, po ponad 200 dniach urzędowania i szumnych zapowiedziach ministerstwa, powinniśmy oczekiwać więcej konkretów.

Jak przypomina Domińczak, przedstawiony 9 czerwca przez ministra Morawieckiego tzw. Pakiet dla Przedsiębiorców oprócz spraw podatkowych i prawnych obejmuje również kilka kwestii związanych budownictwem, w tym z przepisami BHP i prawem budowlanym.

- Trudno ocenić w tej chwili zapowiadane przez Ministerstwo Rozwoju złagodzenie przepisów zawartych w rozporządzeniu Ministra Gospodarki z dnia 20 września 2001 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas eksploatacji maszyn i innych urządzeń technicznych do robót ziemnych, budowlanych i drogowych. Co prawda, obniżenie wymagań dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy na pierwszy rzut oka może brzmieć niepokojąco,  jednak osoby na co dzień mające do czynienia z prowadzeniem robót budowlanych patrzą na ten problem z innej, w tym także kosztowej, perspektywy. Wszystko będzie zależeć od tego, w jakim zakresie planowane jest złagodzenie przepisów i czy zmniejszając koszty związane z przestrzeganiem niektórych przepisów BHP, nie doprowadzi się do jednoczesnego zwiększenia zagrożenia dla pracowników - uważa ekspert.

Minister przedstawił pakiet ok. 100 ułatwień dla polskich firm. (fot. twitter/Ministerstwo Rozwoju)

MR zaproponowało również pakiet uproszczeń w samym prawie budowlanym. Proponowane zmiany obejmują m.in. ułatwienie wydawania zgód na odstępstwa od przepisów techniczno-budowlanych, zwolnienie niektórych robót budowlanych z obowiązku uzyskiwania pozwolenia na budowę, skrócenie z 30 do 21 dni terminu rozpatrywania zgłoszeń oraz uznanie za nieistotne odstępstwa od projektu budowlanego zmiany wymiarów nieliniowego obiektu budowlanego nieprzekraczającej 2 proc.

Zdaniem dr inż. Michała Domińczaka te zmiany można ocenić dwojako. - Z przedstawionych propozycji bardzo pozytywnie należy ocenić zapowiedź ułatwień w uzyskiwaniu odstępstw od warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Jeśli dotyczyć to będzie np. lokalizacji zabudowy czy kształtowania pomieszczeń przeznaczonych do pracy, może znacząco ułatwić prowadzenie działalności gospodarczej w istniejących budynkach, dając szersze możliwości rewitalizacji - uważa.

Zaznacza jednak, że ułatwienie uzyskania odstępstwa to nie wszystko. -  Zmiany powinny nastąpić w zakresie wszystkich wymagań, którym musi sprostać przedsiębiorca, tak aby pierwszy biznes można było otworzyć właściwie wszędzie, bez konieczności niepotrzebnych wydatków zanim jeszcze zarobiło się pierwszą złotówkę - twierdzi.

Ekspert przypomina, że największym problemem przedsiębiorców w Polsce w zakresie prawa budowlanego jest skomplikowana i wydłużona procedura administracyjna związana z udzielaniem wszelkiego rodzaju pozwoleń. - I bardzo dobrze się stało, że rząd chce zmienić prawo w tym zakresie - zwolnienie niektórych robót budowlanych z obowiązku uzyskiwania pozwolenia, czy skrócenie terminu rozpatrywania zgłoszeń będą prawdziwą dobrą zmianą - mówi.

Niestety, jak twierdzi, w propozycjach rządu pominięty został inny, fundamentalny problem, jakim jest niewydolny system planowania przestrzennego. - Utrzymuje on stan niepewności i nieprzewidywalności, co jest kluczową przeszkodą z perspektywy prowadzenia biznesu, niezależnie od wielkości przedsiębiorstwa. Brak jakichkolwiek propozycji w tym zakresie jest istotną wadą koncepcji przedstawionych przez Ministerstwo Rozwoju - uważa Domińczak.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Bo 2016-06-20 15:44:21
    Czyli, jak zwykle: mętnie i mało konkretów.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA