REKLAMA

Marek Belka: Deflacja nie zniknie przez kilka następnych miesięcy

  • Autor: PAP
  • 04 lutego 2016 00:15
Marek Belka: Deflacja nie zniknie przez kilka następnych miesięcy Marek Belka uważa, że przez kilka kolejnych miesięcy będziemy mieli ujemny wskaźnik cen konsumpcyjnych. (Fot. Wikimedia, CC)

- Głęboko myliłem się, mówiąc, że ujemna inflacja, czyli deflacja zniknie. Nie przewidzieliśmy kolejnego załamania cen ropy i surowców. Przez kilka kolejnych miesięcy będziemy mieli ujemny wskaźnik cen konsumpcyjnych - przyznał prof. Marek Belka.

W czerwcu ubiegłego roku szef NBP spodziewał się, że Polska wyjdzie z deflacji pod koniec 2015 roku, ale - jak wówczas dodał - zawsze istnieją ryzyka.

- Natomiast, jeśli chodzi o inflację bazową, oczywiście mierzoną po wyłączeniu cen energii i żywności to ona rzeczywiście utrzymuje się powyżej zera i przewidujemy jej niewielki wzrost w najbliższych miesiącach. Trudno nam uwzględnić jednak uwzględnić taki czynnik jak polityka rządu stymulująca wydatki konsumpcyjne - powiedział prof. Belka podczas konferencji po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej.

Podkreślił jednak, że w projekcji inflacji za miesiąc ten czynnik będzie już uwzględniony a przyspieszenie stopniowe inflacji bazowej będzie następowało w warunkach stabilnego wzrostu gospodarczego.

Podatek bankowy może zahamować wzrost

Nadchodzi spore zagrożenie ze strony sektora bankowego, którego kondycja była barometrem wzrostu gospodarczego. Teraz, po wprowadzeniu podatku bankowego, kondycja sektora może zahamować wzrost.

- Podatek bankowy będzie czynnikiem uwzględnionym przez RPP przy projekcji PKB i inflacji na następne kwartały. Z jednej strony mamy prowzrostowy czynnik, czyli program 500+ z drugiej strony prawdopodobnie mniej korzystne warunki kredytowania mogą w jakimś stopniu obniżyć akcję kredytową a co za tym idzie tempo wzrostu inwestycji - powiedział prof. Belka. Ale - jak dodał - te czynniki będą uwzględnione przy następnej projekcji inflacji.

Odnosząc się do podatku bankowego prof. Jerzy Osiatyński zwrócił uwagę, że wzrost inwestycji sekatora przedsiębiorstw jest w dużej mierze finansowany jednak ze środków wysłanych firm.

- Mam tu na myśli przedsiębiorstwa, które dysponują dużymi depozytami na rachunkach bankowych i to jest ta nadpłynność, z której mogą finansować działalność. Także obawy o negatywny wpływ podatku bankowego trochę są przedwczesne - dodał prof. Osiatyński.

Deflacja konsumencka wyniosła 0,5 proc. w ujęciu rocznym w grudniu 2015 br. (wobec 0,6 proc. rok do roku w listopadzie ub.r.). Deflacja średnioroczna wyniosła 0,9 proc. w 2015 roku wobec 0,0 proc. odnotowanych rok wcześniej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA