REKLAMA

Marek Jakubiak chce, by przetarg na Caracale zbadała prokuratura i komisja śledcza

  • Autor: PAP/MIW
  • 28 października 2016 13:35
Marek Jakubiak chce, by przetarg na Caracale zbadała prokuratura i komisja śledcza Sprawa śmigłowców dla polskiej armii może mieć duże polityczne reperkusje. (fot. www.zoom.mon.gov.pl)

• Kwestia przetargu na śmigłowce Caracal dla polskiej armii powinna być zbadana przez prokuraturę, ale i sejmową komisję śledczą - ocenił poseł Kukiz'15 Marek Jakubiak.
• Jego zdaniem, komisja powinna też wyjaśnić sprawę sprzedaży zakładów w Mielcu i Świdniku.

Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo w sprawie przetargu na śmigłowce Caracal dla polskiej armii - powiedział w piątek (28.10) rzecznik prokuratury prok. Michał Dziekański.

Podstawą śledztwa jest art. 231 Kk, który przewiduje karę do 3 lat więzienia za niedopełnienie obowiązków lub przekroczenie uprawnień. Inną podstawą jest art. 305, który stanowi, że kto w celu osiągnięcia korzyści majątkowej udaremnia lub utrudnia przetarg publiczny albo wchodzi w porozumienie z inną osobą działając na szkodę właściciela mienia albo osoby lub instytucji, na rzecz której przetarg jest dokonywany, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Jakubiak powiedział na konferencji prasowej w Sejmie, że kwestia przetargu na śmigłowce Caracal dla polskiej armii powinna być zbadana zarówno przez prokuraturę, jak i sejmową komisję śledczą.

- Platforma Obywatelska zgłosiła inicjatywę powołania komisji ds. Caracali, my witamy taką inicjatywę bardzo pozytywnie, chcielibyśmy jednak dołożyć swoje (propozycje), chcielibyśmy, aby komisja śledcza rozszerzyła swoje działania o wyjaśnienie, jak to było z amerykańskim offsetem F-16, sprzedażą Świdnika oraz Mielca - podkreślił poseł Kukiz'15.

Jak ocenił, niewyobrażalne jest, żeby przed zakupem śmigłowców dla polskiej armii, doszło do sprzedaży naszych zakładów produkcyjnych w Mielcu i Świdniku.

- Trzeba wyjaśnić, dlaczego sprzedano te zakłady - zauważył Jakubiak.

- Jest potrzeba powołania komisji śledczej, aby sprawę oczyścić, aby polska armia mogła spokojnie funkcjonować nie w oparach podejrzeń i absurdów - przekonywał Jakubiak.

Niedawno Prokuratura Okręgowa w Warszawie uchyliła decyzję z ubiegłego roku o odmowie śledztwa z ówczesnego zawiadomienia posłów PiS ws. przetargu na śmigłowce Caracal i badała sprawę w postępowaniu sprawdzającym. 24 października podjęto to śledztwo.

O możliwych nieprawidłowościach przy przetargu zawiadomił CBA poseł PiS Michał Dworczyk. Również posłowie PO złożyli zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa niedopełnienia obowiązku i działania na szkodę Skarbu Państwa ws. zakończenia przetargu na śmigłowce. Dziekański powiedział, że te zawiadomienia jeszcze nie wpłynęły.

Na początku października Ministerstwo Rozwoju, które prowadziło negocjacje offsetowe, poinformowało o zakończeniu rozmów ws. śmigłowców H225M Caracal, uznając dalsze rozmowy za bezprzedmiotowe. Według rządu oferta Airbusa nie zabezpieczała interesów ekonomicznych i bezpieczeństwa Polski, a wartość proponowanego offsetu była niższa od oczekiwanej.

Przetarg na wielozadaniowe śmigłowce dla wojska rozpisano wiosną 2012. W kwietniu ub. r. MON do końcowego etapu zakwalifikowało ofertę Airbus Helicopters z maszyną H225M caracal. MON podało, że tylko ta oferta spełniła wymogi formalne. Oferty konkurencji odrzucono m.in. ze względu na zbyt odległy termin dostawy (śmigłowce AW149 oferowane przez WSK-PZL Świdnik będące własnością Leonardo) i brak uzbrojenia (Black Hawk w wersji eksportowej, które oferowało PZL Mielec należące do amerykańskiej firmy Sikorsky). 30 września 2015 r. rozpoczęły się negocjacje umowy offsetowej, której podpisanie było warunkiem zawarcia kontraktu.

Wybór Caracala wzbudził zastrzeżenia PiS, która zawiadomiła prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przy przetargu przez wymagania preferujące maszynę europejskiego koncernu. Zastrzeżenia wyrażał również prezydent Andrzej Duda.

Minister obrony Antoni Macierewicz na początku urzędowania podjął decyzję o przeglądzie postępowań dotyczących zakupów, w tym na śmigłowce. Ostatnio zapowiedział, że Wojskom Specjalnym zostaną w najbliższych miesiącach dostarczone maszyny Black Hawk. MON zapowiedziało nowe postępowanie w sprawie zakupu śmigłowców w trybie pilnej potrzeby operacyjnej. Według resortu będą w nim mogły uczestniczyć wszystkie trzy podmioty, które brały udział w przetargu. Pierwsze śmigłowce zamówione dla wojska w nowym postępowaniu, zostaną dostarczone w 2018 r. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA