REKLAMA

Marek Sawicki broni osiągnięć rolnictwa

  • Autor: PAP
  • 29 września 2015 15:45
Marek Sawicki broni osiągnięć rolnictwa Marek Sawicki podkreśla dokonania branży rolnej (fot. KPRM)

Minister rolnictwa Marek Sawicki w odpowiedzi na krytykę PiS-u. podkreśla, że polskie rolnictwo rozwija się i odnosi sukcesy na świecie.

- Polska eksportuje żywność do 73 państw świata; eksport w stosunku do roku 2005 wzrósł ponad trzykrotnie - podkreślił we wtorek minister. - Rolnicy osiągnęli ogromne sukcesy na arenie krajowej i na arenie międzynarodowej - dodał.

Sawicki na konferencji prasowej w Sejmie bronił osiągnięć rządu koalicji PO-PSL i zaprzeczał krytycznym opiniom PiS na temat polskiego rolnictwa.

- Dynamika wzrostu eksportu za ten trudny rok (2014), w którym mieliśmy embargo rosyjskie, ASF i kwestie związane z kryzysem na rynkach światowych i europejskich w cenach żywności, osiągnęła ponad 7,1 proc. - mówił minister.

Zaprzeczył tezom PiS, jakoby - jak mówił - "kraj jest w ruinie, w ruinie i zgliszczach jest także polskie rolnictwo". Do rolników zaapelował o uważne słuchanie obietnic polityków.

Według niego ocena stanu rolnictwa i wsi wyrażana przez Prawo i Sprawiedliwość przeczy pracy polskich rolników z ostatnich kilkunastu lat i ich zaangażowania w transformację, rozwój, modernizację gospodarstw i przetwórstwa. Rolnicy - podkreślił - "osiągnęli ogromne sukcesy na arenie krajowej i na arenie międzynarodowej".

Wysoki budżet na rozwój wsi

Sawicki wskazał także, że budżet Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 wyniósł 17,4 mld euro i skorzystało z niego 1,2 mln gospodarstw.

- Jeśli chodzi o wykorzystanie tych środków, to Polska zajmuje pozycję wicelidera. Zakontraktowaliśmy ponad 102 proc. alokacji środków finansowych na PROW 2007-2013. A wydaliśmy już prawie 93 proc. i do końca roku z pewnością wydamy 100 proc. - zaznaczył.

Jak dodał, Polska w porównaniu z pozostałymi państwami UE znacząco wspiera młodych rolników. Wsparcie dla nich - powiedział - wzrosło o ponad 50 proc., dzięki czemu duża ich grupa mogła rozpocząć działalność. Jednocześnie minister zauważył, że podczas gdy w UE młodych rolników jest niespełna 36 proc., w Polsce to ponad 64 proc.

Krytycy nie znają się na rolnictwie

- Chcę odnieść się do tez ogólnych, które konkurencja polityczna pod adresem rolnictwa próbuje przekazywać opinii publicznej. I myślę, że mamy ogromny problem i z Jarosławem Kaczyńskim, i z prezydentem Andrzejem Dudą, którzy mówiąc o rolnictwie, korzystają z pomocy doradców i ekspertów, którzy na rolnictwie się nie znają - powiedział minister.

- Bo cóż to za ekspert - prawnik, który prezentuje się na początku żniw, biegając na tle kombajnu z kosą? Więc warto mimo wszystko, żeby sięgnęli do tych posłów, których mają w klubie PiS-u, którzy na rolnictwie się znają i ewidentnych niedorzeczności tym politykom by nie podpowiadali - mówił.

Mamy wysokie dopłaty z UE

Sawicki po raz kolejny powtórzył, że to prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o kształtowaniu ustroju rolnego, gdzie - na wzór francuski i niemiecki - zabezpieczono ziemię przed wykupem przez cudzoziemców oraz krajową spekulacją.

Mówił też o "powtarzanych obietnicach wyrównania dopłat bezpośrednich". Przypomniał, że w UE nie ma równych dopłat, a Polska za 2015 roku uzyskała blisko 246 euro do ha, przy 251 euro średniej europejskiej.

Dodał, że gospodarstwa, które skorzystają z dopłat produkcyjnych, a więc hodowcy bydła, hodowcy owiec, kóz, a także producenci roślin wysokobiałkowych, producenci ziemniaków, buraków, czy chmielu, będą uzyskiwali dopłaty znacznie wyższe od średniej europejskiej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Merkury 2015-09-29 17:01:54
    W 2014 r. został zamieszczony w Biuletynie Informacji Publicznej opublikowanym na stronie Najwyższej Izby Kontroli. Jak głosi raport, Marek Sawicki tolerował fakt, że pracownicy ministerstwa "dorabiali sobie" za pieniądze unijne. Sam minister również miał korzystać z pieniędzy fundacji skarbu państwa FAPA. Radio Zet informuje, że sprawą zajmie się teraz Prokuratura Okręgowa w Warszawie.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA