REKLAMA

Mateusz Morawiecki: Centralny Port Lotniczy współczesnym projektem rozwojowym

 • Autor: PAP/AT
 • 17 marca 2017 08:42
Mateusz Morawiecki: Centralny Port Lotniczy współczesnym projektem rozwojowym Centralny Port Lotniczy zaczynamy to nazywać centralnym portem komunikacyjnym - mówi wicepremier (Mateusz Morawieckifot.mf.gov.pl)

Centralny Port Lotniczy to będzie taki wielki cywilizacyjny projekt dla nas, bijące komunikacyjne serce Polski - powiedział - powiedział wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.

• Centralny Port Lotniczy może być komunikacyjnym sercem Polski - powiedział Mateusz Morawiecki.

• Jego realizacja - współczesnym dużym projektem infrastrukturalnym, logistycznym, rozwojowym - dodał.

• Finansowanie projektu ma opierać się na inżynierii finansowej, bez środków budżetowych lub z bardzo niewielkim udziałem środków budżetowych.

"Myślę, że to będzie taki wielki cywilizacyjny projekt dla nas, bijące komunikacyjne serce Polski" - podkreślił.

Na konferencji prasowej w Ministerstwie Finansów przypomniał, że we wtorek (14 marca) Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów przeprowadził podsumowującą debatę dotyczącą Centralnego Portu Lotniczego i pozytywnie zaopiniował projekt. "Jednogłośnie wszyscy bardzo zdecydowanie określiliśmy, że jest to potrzebne" - zaznaczył.

Czytaj też: Centralny Port Lotniczy powinien być dobrze skomunikowany

Morawiecki wyjaśnił, że decyzja została podjęta na podstawie wieloletnich analiz. "Te analizy (...) sprowadzają się do tego, że tu, w tym miejscu, między Warszawą a Łodzią powinno być duże lotnisko międzynarodowe, które ma szanse nie tylko obsługiwać loty nazwijmy to lokalne czy regionalne, ale również być wielkim hubem międzynarodowym" - powiedział Morawiecki.

"Zaczynamy to nazywać centralnym portem komunikacyjnym, ponieważ to nie jest tylko port lotniczy, choć rzeczywiście w pierwszej fazie pierwszych 10-15 lat analizy pokazują, może to być nawet do 50 mln pasażerów. Czyli na taką pojemność lotnisko powinno być przygotowywane. I w kolejnych dekadach chcemy, żeby ten potencjał był cały czas dostępny" - dodał.

Jak zauważył, analizy potencjału lotniska określają na około 180 mln mieszkańców, ze zdolnością do obsługi państw takich jak Ukraina, Białoruś, część Rosji, kraje nadbałtyckie, kraje południowej Europy, graniczące z Polską od południa.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (3 komentarzy)

 • aaa!!! 2017-03-20 11:52:30
  A Świstak siedzi i zawija w te sreberka.
 • antoni antczak 2017-03-19 07:30:27
  No to chyba Merkel wyśle kod żeby protestowali przeciwko.
 • tomasz_kubik@toya.net.pl 2017-03-18 17:31:13
  Dialog w pubie po dwóch piwach: - Jest sens zbudować lotnisko między Warszawą a Łodzią. - Wypijemy jeszcze po dwa piwa.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA