REKLAMA

Mateusz Morawiecki, Fitch: wicepremier zadowolony z ratingu Polski

  • Autor: PAP/MN
  • 17 lipca 2016 09:13
Mateusz Morawiecki, Fitch: wicepremier zadowolony z ratingu Polski Wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki (fot. PTWP)

Decyzja agencji Fitch dowodzi, że kierunek zmian w polskiej gospodarce nie budzi niepokoju międzynarodowych instytucji finansowych – mówi wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki.

"Cieszę się, że obiektywnie oceniono naszą diagnozę i rozwiązania, które przedstawiliśmy Polakom" - powiedział Morawiecki.

"Na rating Polski powinien pozytywnie wpływać przedstawiony w ramach Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju Program Budowy Kapitału Polaków, podnoszenie poziomu oszczędności" - powiedział Morawiecki. Ocenił, że wpływ programu na finanse publiczne to m.in. prawdopodobna obniżka deficytu budżetowego o około 0,1-0,2 proc. PKB, a także spadek długu publicznego o 2 pkt proc.

Zdaniem Morawieckiego przewidziane w nim instrumenty rozwoju rynku obligacji powinny przyciągnąć nowe środki, dzięki którym obniży się poziom zadłużenia zagranicznego, a także spadnie koszt obsługi zadłużenia Polski. Zauważył też, że wzrost krajowych oszczędności zapewni lepszy bilans płatniczy, a dzięki napływowi kapitału inwestycyjnego perspektywa wzrostu PKB poprawi się o 0,4 proc.

Zapytany o wpływ wydarzeń w Turcji na kurs złotówki, Morawiecki ocenił, że decyzja Fitch pozytywnie wpłynie na stabilność naszej waluty, której kurs może krótkotrwale osłabnąć po tym, jak lira turecka straciła ok. 4 proc. do euro i dolara.

Agencja ratingowa Fitch utrzymała w piątek długoterminowy rating Polski na poziomie A minus oraz A, odpowiednio dla zobowiązań w walutach obcych i w walucie krajowej, utrzymała też stabilną perspektywę. Zdaniem Fitch rating odzwierciedla m.in. solidne fundamenty makroekonomiczne polskiej gospodarki.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • cinkciarznaemeryturze 2016-07-17 12:20:09
    Jestem bardzo ciekawy, do jakich teraz firm ratingowych, będzie teraz jeździł z walizką pieniędzy i ze skargami, na Polskę, jeden pan, którego nazywają petrodolarek ??? Bo, firmy w których był, wystawiały złe notowania o Polsce ! A to "gość" i jeszcze pobiera 500 +. Typowe cinkciarstwo.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA