REKLAMA

Mateusz Morawiecki: Jedna z pułapek polskiej gospodarki to pułapka średniego dochodu

  • Autor: AT/PAP
  • 14 września 2017 10:35
Mateusz Morawiecki: Jedna z pułapek polskiej gospodarki to pułapka średniego dochodu Mateusz Morawiecki przedstawia informację o realizacji Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (Mateusz Morawiecki, fot.twitter.com/MR_GOV_PL)

Pułapka średniego dochodu wiąże się ze sprawą fundamentalną w gospodarce narodowej, jaką jest poziom wynagrodzeń, wzrost wynagrodzeń i poziom kwalifikacji - powiedział podczas posiedzenia Sejmowej Komisji Gospodarki wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.

• Morawiecki przedstawia informację o realizacji Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

• Jedna z głównych zidentyfikowanych pułapek w polskiej gospodarce to pułapka średniego dochodu - powiedział.

• Negatywna inwestycyjna pozycja walutowa Polski to jedna z najwyższych negatywnych pozycji na świecie - zaznaczył też.

Morawiecki przedstawia posłom informację o realizacji Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Wicepremier wyjaśnił, że na informację tę warto popatrzeć pod kątem tego, w jaki sposób Polska radzi sobie ze zidentyfikowanymi pułapkami.

Pułapka średniego dochodu jedną z głównych pułapek Polski

Zaznaczył, że jedną z głównych zidentyfikowanych pułapek jest pułapka średniego dochodu.

"Ona się wiąże z tak prostą sprawą, a zarazem tak zasadniczą, fundamentalną w gospodarce narodowej, jaką jest poziom wynagrodzeń, wzrost wynagrodzeń, poziom kwalifikacji. W tym zakresie można już powiedzieć (...), że przez pierwsze dwa lata rządów pani premier Beaty Szydło mamy około 5-proc. wzrost wynagrodzeń w każdym z tych lat" - powiedział.

Wysokie uzależnienie od zagranicznego kapitału jest niebezpieczne - ocenił wicepremier (fot.twitter.com/KancelariaSejmu)

Zaznaczył, że w czasach poprzedzających rządy PiS, przez osiem lat ten wzrost wynosił średniorocznie ok. 2 proc. (w składanym procencie ok. 20 proc.), przy czym nominalny wzrost PKB w tym czasie wyniósł prawie 50 proc. "Mamy do czynienia z bardzo zasadniczym rozwarciem" - podkreślił Morawiecki.

Pozycja walutowa Polski to jedną z najgorszych

"Negatywna inwestycyjna pozycja netto walutowa Polski jest dzisiaj na poziomie 66 proc. - łatwo zapamiętać, 2/3 do PKB. To jedna z najwyższych negatywnych pozycji na świecie. Tak wygląda poziom naszego uzależnienia od kapitału zagranicznego" - wskazał wicepremier, minister rozwoju i finansów.

Morawiecki dodał, że wysokie uzależnienie od zagranicznego kapitału jest niebezpieczne.

Podkreślił, że rząd stara się robić to, co może, by ten proces odwrócić, "zwłaszcza w zakresie kapitału portfelowego i kapitału spekulacyjnego. I również w zakresie posiadania portfeli naszych obligacji przez zagranicznych właścicieli" - mówił. Dodał, że to uzależnienie spada.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA