REKLAMA

Mateusz Morawiecki ogłosił nową politykę inwestycyjną Polski

  • wnp.pl
  • Autor: wnp.pl/AT
  • 06 września 2017 12:12
Mateusz Morawiecki ogłosił nową politykę inwestycyjną Polski Do najważniejszy założeń nowej strategii inwestycji należy wprowadzenie nowego standardu obsługi inwestora (Mateusz Morawiecki, fot.twitter.com/MR_GOV_PL)

Każda gmina bez względu na wielkość i swój charakter, każdy kilometr z ponad 312 tysięcy kilometrów kwadratowych Polski, może stać się atrakcyjną strefą inwestycyjną - powiedział wicepremier Mateusz Morawiecki.

• Wicepremier ogłosił podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy nową politykę inwestycyjną Polski.

• To nie jest drobna korekta, to prorozwojowy przełom - powiedział.

• W nowej koncepcji zachęty podatkowe będą dostępne na całym terytorium Polski, ale z zachowaniem zasad dotyczących przeznaczenia terenu.

• Dzięki temu zlikwidowana zostanie długotrwała i obciążająca przedsiębiorcę procedura zmiany granic specjalnych stref ekonomicznych.

- Każda gmina bez względu na wielkość i swój charakter, każdy kilometr z ponad 312 tysięcy kilometrów kwadratowych Polski, może stać się atrakcyjną strefą inwestycyjną. Tego oczekiwali od nas polscy przedsiębiorcy, polscy inwestorzy oraz polscy samorządowcy i z myślą głównie o nich przygotowaliśmy prezentowane rozwiązanie systemowe - mówił wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.

Jak wyjaśniał prezentując nową strategię, preferencje podatkowe będą uzależnione od trzech podstawowych, a zarazem jasnych i czytelnych kwestii: lokalizacji inwestycji, charakteru inwestycji i jakości tworzonych miejsc pracy.

- W moim przekonaniu, niniejsza propozycja jest też przykładem tego, w jaki sposób poważne, nowoczesne i przedsiębiorcze państwo może tworzyć impulsy rozwojowe służące całej krajowej gospodarce - mówił Morawiecki.

Specjalne Strefy Ekonomiczne powstały 20 lat temu. Obecnie w Polsce działa 14 SSE i stanowią one istotny element relacji z inwestorem. Teraz przyszedł czas na dostosowanie przyjętych założeń ich oddziaływania do zmieniających się potrzeb i wyzwań ekonomicznych. Co się zmienia?

Czytaj też: Morawiecki: Potrafimy uzyskiwać środki z najbardziej zaawansowanych funduszy

Do najważniejszy założeń nowej strategii inwestycji należy wprowadzenie nowego standardu obsługi inwestora. Spółki zarządzające mają odegrać nową, wzmocnioną rolę w przyciąganiu inwestycji oraz mają zarządzać nowym instrumentem zawartym w ustawie. Będą głównym punktem kontaktu w regionie w ramach systemu obsługi inwestora, a także regionalnym koordynatorem udzielania pomocy publicznej w obszarze instrumentu zwolnień podatkowych i dotacji rządowych.

Spółki, będące centrum wiedzy dla inwestora, będą działały w ramach rejonizacji opartej o powiaty określone w rozporządzeniu wykonawczym do ustawy. Każda z nich będzie miała przydzielone powiaty, na obszarze których będzie mogła prowadzić działalność. Jeden punkt kontaktu dla inwestora będzie stanowił kompleksową usługę, a także istotną pomoc w eliminacji barier inwestycyjnych (m.in. w skróceniu czasu procedur).

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • baju, baju 2017-09-06 12:48:11
    Bełkot jak za komuny a ilość inwestycji w Polsce spada na łeb na szyję. Nikt rozsądny nie będzie inwestował w warunkach bałaganu legislacyjnego i milionów pomysłów jakby to do sucha odcedzić przedsiębiorców. Nowe firmy otwiera się w Czechach, Słowacji a nawet w Niemczech, nawet jeżeli mają obsługiwac polski rynek.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA