REKLAMA

Mateusz Morawiecki: Polska i strefa euro to nie są spójne względem siebie obszary walutowe

  • Autor: PAP/AT
  • 18 maja 2017 08:39
Mateusz Morawiecki: Polska i strefa euro to nie są spójne względem siebie obszary walutowe Nie jest w interesie Polski być w strefie euro - uważa wicepremier (Mateusz Morawiecki, fot.KPRP/flickr.com/domena publiczna)

Nie jest w tej chwili w interesie Polski być w strefie euro, bo nie chcemy tracić możliwości prowadzenia niezależnej polityki monetarnej - mówi wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.

Pytany w Polsat News o perspektywy wejścia Polski do strefy euro Morawiecki przekonywał, że Polska i strefa euro to nie są dziś spójne względem siebie obszary walutowe. Polska ma bowiem "inny przebieg cyklu koniunkturalnego", "inną strukturę produkcji", a także "innego rodzaju przewagi konkurencyjne".

Stąd, w opinii wicepremiera, "dzisiaj nie widzimy powodu, by tracić podstawowy instrument", jakim jest "prowadzenie niezależnej polityki monetarnej", możliwej dzięki własnej walucie.

Czytaj też: Politycy SLD i PSL: Szkoda, że Polska nie jest w strefie euro

"Chodzi o relacje waluty własnej do innych walut, wysokość stóp procentowych oraz zdolność kraju do emisji długu w swojej własnej walucie" - tłumaczył. "Hiszpania, Grecja, Finlandia zostały tego pozbawione i dzisiaj cierpią" - dodał.

Pytany o propozycję, by kwestia euro była jednym z ewentualnych pytań w referendum (mówił o tym w środę szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski - red.) Morawiecki przekonywał, że "referendum jest bardzo poważnym narzędziem, nie należy go nadużywać i należy bardzo dokładnie przemyśleć".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • Mamy dużo do zrobienia... 2017-05-19 03:50:21
    Do :-): Bardzo skomplikowany komentarz: "na dwoje babka wróżyła". Należy rzec: tak trzymać Panie Ministrze Mateuszu Morawiecki: razem możemy zrobić wiele dobrego...
  • :-) 2017-05-18 08:58:31
    Ja bym to przeczytał - nie chcemy aby ktoś niezależny mógł zobaczyć co wyprawiamy z kasą na której położyliśmy łapki dzięki naiwności suwerena.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA