REKLAMA

Mateusz Morawiecki: Polska ma szansę być centralą dystrybucji gazu w Europie

 • Autor: PAP/AT
 • 07 lipca 2017 07:38
Mateusz Morawiecki: Polska ma szansę być centralą dystrybucji gazu w Europie Mamy szansę być niezależni gazowo od Rosji, od Gazpromu - powiedział wicepremier (Mateusz Morwaiecki, fot. P. Tracz / KPRM)

Za 5, 10 lat mamy szansę być centralą dystrybucji gazu Europy centralnej - powiedział wicepremier Mateusz Morawiecki.

• Mateusz Morawiecki odbył rozmowę z prezydentem USA Donaldem Trumpem oraz jego sztabem doradców gospodarczych m.in. na temat gazu.

• Dzięki współpracy z USA mamy szansę być niezależni gazowo od Rosji, od Gazpromu, ale też pomóc Ukrainie i za 5, 10 lat, być centralą dystrybucji gazu Europy centralnej - powiedział wicepremier.

• Zapewnił, że gaz kupowany w USA będzie "na pewno tańszy".

Minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki mówił na antenie TVP Info o tym, że w czwartek (6 lipca) rano odbył rozmowę z prezydentem USA Donaldem Trumpem oraz jego sztabem doradców gospodarczych m.in. na temat gazu.

"Jednoznacznie prezydent opowiedział się za niebudowaniem drugiej nitki gazociągu między Niemcami a Rosją" - wskazał. Chodzi o Nord Stream 2, czyli projekt dwunitkowej magistrali gazowej z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie. Gazociąg pobiegnie niemal dokładnie wzdłuż istniejącej magistrali Nord Stream i w założeniu ma podwoić możliwości przesyłu gazu tą trasą.

Trump - jak wskazał wicepremier - mówił dziś o tym, aby nie budować "dodatkowych murów poprzez Nord Stream 2". "Donald Trump jednoznacznie pokazuje, że to wbrew interesom całego Zachodu. Polska jest częścią tego Zachodu" - zaznaczył wicepremier.

Czytaj też: Donald Trump: USA jest gotowa pomóc w zdywersyfikowaniu dostawców energii

Morawiecki ocenił, że "prezydent Trump doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że budowanie dodatkowych powiązań z agresywną Rosją nie służy pokojowi w Europie i nie służy rozwojowi gospodarczemu Europy".

Wicepremier tłumaczył, że poprzez planowany gazociąg do Norwegii, rozbudowę terminala LNG, a także rozbudowę interkonektorów na południu Europy, Polska chce zbudować "gazowe Trójmorze i gazowy hub".

"Dzięki współpracy ze Stanami Zjednoczonymi mamy szansę być nie tylko niezależni gazowo od Rosji, od Gazpromu, ale również pomóc Ukrainie i być hubem, czyli centralą dystrybucji gazu za 5,10 lat dla Europy centralnej" - mówił.

Morawiecki zapewnił, że gaz, który Polska będzie kupowała od Amerykanów będzie "na pewno tańszy". "Dzięki naszej polityce zróżnicowania źródeł dostaw, mamy szansę na dużo lepsze ceny gazu, ale również na dużo bezpieczniejszą Europę, bo dzięki temu też działamy w interesie Ukrainy i Europy centralnej" - ocenił.

Zdaniem wicepremiera dla Polski to "bardzo dobry interes". "Najgorsza rzecz w przypadku zakupów tego typu surowca to dyktat cenowy monopolisty, a my właśnie takiemu dyktatowi, takiemu szantażowi, musieliśmy ulegać niejednokrotnie i dzisiaj cały czas płacimy za gaz znacznie drożej niż Niemcy" - powiedział.

Zdaniem Morawieckiego Donald Trump w czwartek swoim wystąpieniem zrobił więcej dla polityki historycznej Polski, niż większość poprzednich rządów, poza rządami Prawa i Sprawiedliwości.

"Prezydent Trump podczas swojego przemówienia niesamowicie docenił też heroizm, bohaterstwo powstańców warszawskich i Polaków walczących o wolność. To ogromnie ważne wydarzenie w naszej historii" - powiedział wicepremier.

"Nie mam żadnej wątpliwości, że to przemówienie przejdzie do historii" - podsumował Morawiecki.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj (2 komentarzy)

 • Wielki Brat 2017-07-07 09:20:15
  Tylko Trump wyjechał a PIS już realizuje jego interesy tak jak dawniej komuna realizowała interesy ZSRR. Po to właśnie przyjechał żeby sprzedać nam gaz. Zysku w tym żadnego bo gaz z Kataru jest tańszy. Jezeli chcemy uniezależnić się od Rosji, najlepiej byłoby pociągnąć rurociąg z Norwegii.
 • Faktycznie frajerzy! 2017-07-07 07:55:06
  Tyko gdzie mamy magazynować ten gaz, obawiam się po najbielszych wyborach parlamentarnych nowy Rząd RP odgwiżdże z powyższego sukces gospodarczy. Zastanawiam się co Naszym gazem łupkowym, odwierty wykonane, kiedy możemy się spodziewać własnego surowca .REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA