REKLAMA

Mateusz Morawiecki: Polska ma szansę nie tylko dogonić, ale i przegonić najlepszych

  • Autor: AT/PAP
  • 17 listopada 2017 12:35
Mateusz Morawiecki: Polska ma szansę nie tylko dogonić, ale i przegonić najlepszych Potrzebujemy przede wszystkim współpracy - mówi wicepremier (Mateusz Morawiecki, fot.twitter.com/MR_GOV_PL)

Potrzebujemy przede wszystkim współpracy. Współpracy na linii przedsiębiorcy z administracją centralną, ale też współpracy pomiędzy przedsiębiorcami, współpracy na wielu polach - powiedział wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.

• Kluczowa dla polskiej gospodarki jest współpraca przedsiębiorców z administracją, ale też przedsiębiorców z przedsiębiorcami - zaznaczył Morawiecki.

• Musimy mieć długoterminowy plan budowy polskiego kapitału - powiedział również.

• Dodał, że Polska ma szansę nie tylko dogonić najlepszych, ale ich przegonić.

• Zapowiedział również, że do Bożego Narodzenia rząd chce przedstawić bardzo konkretny pakiet likwidacji zatorów płatniczych.

Morawiecki podczas Kongresu 590 w Rzeszowie zwrócił uwagę, że ludzie na Podkarpaciu pokazują coś wyjątkowego. "Otóż kluczowe dla naszej gospodarki jest coś, czego było o wiele za mało, a mianowicie współpraca. Unikalna współpraca, jaka tutaj zachodzi w ramach Doliny Lotniczej w sektorze awiacji, w sektorze lotniczym, jest wzorem, który powinniśmy powielić wiele razy" - powiedział.

Wicepremier wskazał, że współpraca - to jego podstawowe przesłanie. "To jest to, czego przede wszystkim potrzebujemy dużo bardziej, dużo więcej niż do tej pory. Zafiksowaliśmy się w takim neoliberalnym paradygmacie konkurencji, konkurowania ze wszystkimi naokoło. Tymczasem potrzebujemy przede wszystkim współpracy. Współpracy na linii przedsiębiorcy (...) z administracją centralną, ale też współpracy pomiędzy przedsiębiorcami, współpracy na wielu polach" - podkreślił.

Morawiecki: Mamy szansę przegonić najlepszych

"Musimy mieć długoterminowy plan budowy polskiego kapitału, polskiej własności, opierający się o naszą wewnątrzsterowność" - powiedział Morawiecki w wystąpieniu podczas Kongresu 590 w Rzeszowie.

Jak dodał, "mamy szansę nie tylko dogonić tych najlepszych, ale przegonić".

"W ciągu półtora roku zaaplikowaliśmy fundamentalną zmianę modelu gospodarczego, zmianę w kierunku właśnie wewnątrzsterowności" - powiedział. Jako przykład patriotyzmu gospodarczego podał promocję lokalnego polskiego biznesu.

Mówił także w tym kontekście o obniżeniu akcyzy na piwo dla wszystkich browarów lokalnych, do wysokości produkcji 200 tys. hektolitrów rocznie. "Myślę, że jak mogą Czesi to zrobić, Niemcy, to dlaczego my nie mamy promować naszego lokalnego biznesu?" - mówił.

Zdaniem Morawieckiego na sukces gospodarczy państwa wpływa jakość współpracy na linii administracja publiczna - przedsiębiorcy. "Jakość tej współpracy na linii pomiędzy wami, małym i średnim biznesem, a administracją publiczną w dużym stopniu, w coraz bardziej komplikującym się świecie gospodarczym zdeterminuje poziom naszego sukcesu. Zdeterminuje to, czy będziemy w stanie wyrwać się z tych różnych pułapek, w których teraz jesteśmy" - powiedział.

Duże przedsiębiorstwa nie będą wykorzystywać małych i średnich przedsiębiorstw

"Do Bożego Narodzenia chcemy przedstawić bardzo konkretny pakiet likwidacji zatorów płatniczych (...) regulacje, które nie pozwolą dużym przedsiębiorcom wykorzystywać małych i średnich przedsiębiorstw, żyć kosztem ich płynności, bo to jest bardzo często zmora dla małych firm" - powiedział wicepremier, minister rozwoju i finansów podczas drugiego dnia Kongresu590.

Jak zaznaczył, "ta propozycja będzie radykalna, tę propozycję chcemy zaproponować dla dobra małych i średnich firm".

Wystąpieniu wicepremiera Morawieckiego przysłuchuje się m.in. prezydent Andrzej Duda.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • :-) 2017-11-17 13:15:33
    Do Obserwator28: Plany Morawieckiego to bujda. Wzrost ekonomiczny na świecie jest taki wysoki że wszędzie panuje dobra koniunktura. Kiedy znowu przyjdzie kryzys, zobaczymy prawdziwe owoce zadłużania państwa na potęgę. Rumunia bez Morawieckiego ma ponad 2 razy większy wzrost z tej samej przyczyny.
  • Obserwator28 2017-11-17 13:06:56
    Po zapowiadanych restrykcjach Unii Europejskiej przeciw Polsce, opracowywanych przy udziale deputowanych z PO, realizacja planów wicepremiera Mateusza Morawieckiego nie będzie możliwa, jeśli rząd III R P nie umożliwi polskim przedsiębiorcom takiego działania ekonomicznego, które od lat postuluje b. sędzia Trybunału Stanu, wybitny prawnik i autor wielu publikacji Stanisław Michalkiewicz. Z braku miejsca nie prezentuje tu jego przemyśleń, bo każdy ciekawy może je łatwo znaleźć w internecie na stronie pana St. Michalkiewicza.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA