REKLAMA

Mateusz Morawiecki: Taką nadwyżkę budżetu po lipcu mamy pierwszy raz od 28 lat

  • Autor: PAP/JS
  • 25 sierpnia 2017 14:17
Mateusz Morawiecki: Taką nadwyżkę budżetu po lipcu mamy pierwszy raz od 28 lat Mateusz Morawiecki zapewnił, że dobre dane o budżecie to nie efekt oszczędności w wydatkach (fot.Flickr/premier.gov.pl/P.Tracz/KPRM)

Taką nadwyżkę budżetu po lipcu mamy pierwszy raz od 28 lat, ten rok może się zamknąć deficytem budżetu poniżej 40 mld zł, liczonym według metodologii krajowej – mówi  wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.

MF poinformowało w piątek w komunikacie, że budżet miał po lipcu 2,4 mld zł nadwyżki.

"Pierwszy raz w historii ostatnich 28 lat mamy taką nadwyżkę w budżecie po lipcu. To oczywiście bardzo dobra wiadomość. Wiąże się to przede wszystkim z bardzo skutecznym uszczelnieniem systemu podatkowego - nie tylko VAT, ale też CIT, z którego dochody rosną szybciej dzięki rozbudowie naszych zdolności analitycznych, pracy z podatnikami, budowie nowych struktur, w tym Krajowej Administracji Skarbowej. To są skuteczne metody, które wdrażamy dla poprawy strony dochodowej głównie" - powiedział wicepremier.

Zapewnił, że dobre dane o budżecie to nie efekt oszczędności w wydatkach. Podkreślił jednak, że wydatki są pod kontrolą - stanowią około 53 proc. wydatków całorocznych.

Pytany, czy budżet będzie sobie równie dobrze radził w drugiej połowie roku, Morawiecki, odpowiedział, że "gospodarka jest rozpędzona". "Myślę, że wzrost CIT na koniec roku będzie oscylował wokół 14 proc., wzrost VAT wokół 14-15 proc., może nawet więcej" - zaznaczył.

"Ten rok może się zamknąć deficytem poniżej 40 mld zł (wobec prawie 60 mld zł dopuszczonych w budżecie na ten rok - red) liczonym według metodologii krajowej, a według metodologii europejskiej poniżej 50 mld zł" - wskazał Mateusz Morawiecki.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Opera za 3 grosze 2017-08-25 14:42:04
    Ależ wielki sukces! Dróg nie budują, helikopterów nie kupują, służba zdrowia to dramat. Z drugiej strony sprzedają drzewa z rezerwatu za grube miliardy. Chwalą się oszczędnościami jak brudny żebrak w łachmanach a dług w 2016 zwiększyli o 95 miliardów złotych.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA