REKLAMA

Mateusz Morawiecki: W tym roku decyzja o lokalizacji Centralnego Portu Komunikacyjnego

  • Autor: PAP/JS
  • 07 lipca 2017 19:35
Mateusz Morawiecki: W tym roku decyzja o lokalizacji Centralnego Portu Komunikacyjnego Pytany o koszty powstania CPK, wicepremier powiedział, że "najbardziej optymistyczne obliczenia mówią o 20-22 mld zł". fot. Fotolia

Jeszcze w tym roku, a nawet szybciej - tego lata, czy jesieni - może zapaść decyzja dotycząca lokalizacji Centralnego Portu Komunikacyjnego - zapowiedział wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki. Dodał, że wybór lokalizacji ma uciąć "spekulacje".

"Chcemy wybrać tę lokalizację jak najszybciej, żeby uciąć spekulacje i rozpocząć konkretne prace nad zgodami środowiskowymi, budowlanymi, komunikacyjnymi, administracyjnymi.(...) Jest szansa, że w tym roku, a nawet jeszcze szybciej - czyli bardziej tego lata, tej jesieni te decyzje lokalizacyjne zapadną" - powiedział Morawiecki dziennikarzom w Budapeszcie.

Wicepremier uczestniczył w konferencji prasowej ogłaszającej nowe połączenia PLL LOT z Budapesztu do USA z udziałem przedstawicieli polskich i węgierskich władz.

Jak powiedział, projekt Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK) jest "kluczową decyzją infrastrukturalną w najbliższych 10 latach".

"Nasza decyzja o rozpoczęciu wielkiej inwestycji Centralnego Portu Komunikacyjnego wiąże się z przepustowością naszego lotniska na Okęciu. W ciągu 5 lat ta przepustowość praktycznie zostanie skonsumowana" - powiedział.

Pytany o koszty powstania CPK, wicepremier powiedział, że "najbardziej optymistyczne obliczenia mówią o 20-22 mld zł".

"Zakładamy konserwatywnie 30, 33, 35 mld zł rozłożone na wiele lat, również z udziałem inwestorów prywatnych. Chcemy tutaj współpracować z dużymi dostawcami, wykonawcami tego typu projektów. Być może amerykańskimi, być może chińskimi, ale również zachodnioeuropejskimi. I z udziałem naszych wykonawców. Chcemy bardzo wyraźnie zaznaczyć obecność naszych wykonawców w tym projekcie" - podkreślił Morawiecki.

Jednym z argumentów przemawiających za budową Centralnego Portu Lotniczego jest to, że warszawskie Lotnisko Chopina - największy port w kraju, obsługujący ok. 38 proc. ruchu pasażerskiego w Polsce - zaczyna być bliski wyczerpania swojej przepustowości. Stołeczny port w 2016 roku obsłużył 12,8 mln pasażerów, a w tym roku - według szacunków - ma to być 14 mln. Niektórzy eksperci twierdzą, że przepustowość Lotniska Chopina to 20 mln osób rocznie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Madej 2017-07-08 13:36:31
    Centralny będzie potrzebny za 15 lat, a teraz są ważniejsze sprawy - trzecie pasy na autostradach, koleje o prędkości 160 - 200 km/h, a dla linii towarowych 120 km/h. Realizowane są przetargi na S - 17, A1, A2. Trzeba wzmocnić małe porty morskie, zagospodarować złoża węgla brunatnego, wzmocnić spółdzielnie odnawialnych źródeł energii, a nawet geotermię. Potrzebna jest tania energia, bo zaczniemy kupować od Niemców droższą! Port Centralny ma swój czas!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA