REKLAMA

ME chce, by do połączenia PGG i KHW doszło do końca marca

  • Autor: PAP/JS
  • 02 stycznia 2017 15:52
ME chce, by do połączenia PGG i KHW doszło do końca marca Tobiszowski ocenił, że fuzja będzie trudnym procesem m.in. z powodu różnych schematów organizacyjnych węglowych spółek. (fot.mat.pras.)

Resort energii zakłada, że do połączenia kopalń Katowickiego Holdingu Węglowego z Polską Grupą Górniczą dojdzie do końca marca tego roku - poinformował Grzegorz Tobiszowski, wiceminister energii.

"Do końca stycznia trzeba przygotować biznesplan, wynegocjować wstępnie z instytucjami finansowymi i stroną społeczną" - powiedział wiceminister podczas poniedziałkowego posiedzenia komisji sejmowej.

"W tym tygodniu rozpoczynamy rozmowy z bankami. Pod koniec stycznia, na początku lutego chcemy się spotkać ze stroną społeczną, a w międzyczasie w styczniu, na początku lutego planujemy wyjazdy do Brukseli" - dodał.

Poinformował, że kluczowy dla KHW jest marzec, gdy spółka może mieć problemy z bieżącą płynnością i stanąć przed widmem upadłości.

"Jeśli nie zdążymy, to w kasie nie będzie pieniędzy na wypłaty, a chcemy zabezpieczyć sprawy pracownicze. Chcielibyśmy, by połączenie dokonało się w marcu i od 1 kwietnia PGG byłaby poszerzona o KHW" - powiedział Tobiszowski.

Powtórzył, że do PGG trafić miałyby wszystkie kopalnie KHW.

"Proponujemy, by wszystkie kopalnie przeszły w synergii jako ruch KHW do PGG" - powiedział wiceminister.

Dodał, że z procesu wyłączona zostałaby Śląsko-Dąbrowska Spółka Mieszkaniowa, a spółka Katowicki Węgiel zostałaby połączona ze spółką zależną Węglokoksu - Węglozbyt.

Tobiszowski ocenił, że fuzja będzie trudnym procesem m.in. z powodu różnych schematów organizacyjnych węglowych spółek.

"To przedsięwzięcie bez precedensu" - powiedział.

Wiceminister energii powtórzył, że środki, które Enea, Węglokoks i TF Silesia miały zaangażować w KHW (ok. 700 mln zł - przyp. red), podwyższą kapitał w PGG.

Dodatkowo, by doinwestować dwie przyszłościowe kopalnie ruchu KHW (KWK Mysłowice-Wesoła i KWK Murcki-Staszic - przyp. red), PGG ma zostać wzmocniona kwotą 400 mln zł.

"Musimy zainwestować szybko, by zdążyć na jesień z odpowiednimi mocami. PGG zostanie dodatkowo wzmocniona i rozważamy, kto by objął emisję na 400 mln zł. (...) PGG nie jest tak silne, by udźwignąć KHW, dlatego te 400 mln zł wsparcia" - powiedział Tobiszowski.

Dodał, że konieczne będą także rozmowy z bankami na temat restrukturyzacji finansowej KHW.

"Chcemy rozmawiać o restrukturyzacji finansowej KHW w kontekście tego co jest w PGG" - powiedział wiceminister.

Prezes Katowickiego Holdingu Węglowego Tomasz Cudny poinformował, że sytuacja KHW jest bardzo trudna, zagrożone są wypłaty wynagrodzeń za marzec.

"Nasza sytuacja jest bardzo trudna. Wypłaty za marzec są zagrożone. Jeśli chodzi o styczeń i luty, to prowadzimy działania sprzedażowe, by sobie poradzić" - powiedział prezes podczas posiedzenia komisji sejmowej.

Poinformował, że z końcem grudnia 2016 roku spółka przedłużyła o trzy miesiące umowę standstill z obligatariuszami.

Holding ma 2,5 mld zł zadłużenia, z czego ponad 1,2 mld zł to zobowiązania z tytułu obligacji.

Prezes Cudny powiedział, że z rozmów z bankami wynikało, iż rozważałyby one redukcję, czy konwersję części zadłużenia w sytuacji fuzji z Polską Grupą Górniczą.

"Tylko dobra wola strony finansowej na +rozterminowanie+ i pewną redukcję pozwala patrzeć z optymizmem na naszą działalność" - powiedział Cudny.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Eugeniusz 2017-01-02 16:51:47
    UWAGA! Dla górników i Ich Rodzin. Przy tej "kombinacji" rządowej zapytajcie o Wasze mieszkania. Jedni mają już przekształcone na własność. Innym grozi trwała utrata takich uprawnień. Obie sytuacje na bazie tych samych przepisów, ale to akurat nie jest rzeczą w Kraju Naszym niespotykaną. Ministry wiedzą o takich sytuacjach... Ze "śląskich informacji" wynika, że Rodzinom byłych górników, każą zdawać klucze nie od dzisiaj. Ciekawe, czy te klucze zbiera już Komornik, czy Zarządy Spółek, czy Skarb Państwa, czy tylko tzw. okołogórnicze spółeczki. Pozdrawiam noworocznie, choć "problem" nieświeży...REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA