REKLAMA

ME: Trwa analiza sytuacji w Tauronie, możliwe zmiany organizacyjne

  • Autor: PAP/JS
  • 22 czerwca 2016 12:57
ME: Trwa analiza sytuacji w Tauronie, możliwe zmiany organizacyjne Tobiszowski powiedział, że jego resort sprawuje nadzór właścicielski nad grupą kapitałową Tauron od 1 kwietnia (fot. PTWP)

Resort energii analizuje sytuację w grupie Tauron, w tym inwestycje rozpoczęte w poprzednich latach; planowane są też zmiany organizacyjne, które mają pozwolić lepiej wykorzystać potencjał tego podmiotu - powiedział w Sejmie wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.

Przyznał, że sytuacja finansowa grupy jest trudna, ale nie jest planowana redukcja zatrudnienia czy obniżka płac.

O sytuację w Tauronie pytali w Sejmie posłowie Barbara Chrobak i i Jarosław Porwich (Kukiz 15). "Jakie są przyczyny ogromnego, wynoszącego 8 mld zł zadłużenia grupy Tauron Polska Energia? Jakie działania podjął nadzór właścicielski aby ustalić te przyczyny i jakie kroki podjął, by ustalić winnych tego stanu rzeczy i pociągnąć ich do odpowiedzialności" - pytała posłanka Chrobak.

Chciała też dowiedzieć się m.in. czy nadzór właścicielski badał zasadność przedsięwzięć inwestycyjnych grupy w latach 2011-2015 oraz czy sprawdzał zasadność umów zawieranych przez zarząd spółek grupy z firmami zewnętrznymi m.in. na szkolenia czy doradztwo.

Tobiszowski powiedział, że jego resort sprawuje nadzór właścicielski nad grupą kapitałową Tauron od 1 kwietnia. Od końca tego miesiąca trwa analiza sytuacji finansowej i jej przyczyn. "Trzeba zgodzić się, że bardzo poważny podmiot energetyczny na polskim rynku, i nie tylko na polskim rynku gospodarczo-energetycznym, jest rzeczywiście w trudnej sytuacji finansowej" - powiedział.

Dodał, że przedmiotem dotychczas przeprowadzonej analizy były inwestycje rozpoczęte od roku 2010 oraz przejmowanie podmiotów do grupy kapitałowej Tauronu. Chodzi o sprawdzenie, czy inwestycje te były zasadne i nie miały opóźnień, bo to właśnie opóźnienia pogłębiają trudności finansowe - wskazał.

Czytaj też: PO żąda od MSWiA wyjaśnień ws. lotu Kaczyńskiego policyjnym śmigłowcem

Odpowiadając na pytanie dotyczące współpracy z podmiotami zewnętrznymi, wiceminister poinformował, że resort energii poprosił zarząd Tauronu o przedstawienie list tych firm. "Rzeczywiście koszta są duże, nie zawsze współmierne do efektywności, ale to zjawisko dosyć powszechne. To mamy także w spółkach sektora węgla kamiennego, też zauważamy, że podmioty dosyć aktywne w doradzaniu, w pisaniu pewnych koncepcji nie zawsze sprawiały, że te dokumenty były efektywnie wykorzystywane" - wskazał Tobiszowski.

Odpowiadając na pytania posła Porwicha wiceminister zapewnił, że nie są planowane zwolnienia w Tauronie czy obniżenie pracownikom wynagrodzeń. Potwierdził, że planowane są zmiany organizacyjne. Przypomniał, że niedawno Tauron zaangażował się szerzej w sektor węgla kamiennego i jest ważne, żeby efektywnie wykorzystać potencjał firmy, a zarazem dokończyć realizowane inwestycje.

"Proszę mi wierzyć, że nie planujemy żadnych dotkliwych działań jeśli chodzi o kwestie osobowe, jeśli chodzi o redukcję zatrudnienia" - oświadczył.

Porwich pytał też czy nadzór właścicielski badał jakie kwoty grupa Tauron przeznaczyła na reklamę i sponsoring oraz czy sprawdzał zasadność tych wydatków. Wiceminister poprosił o czas na precyzyjną odpowiedź, ale jak dodał, takiej analizy dokonał już resort skarbu i wynika z niej, że na tego typu przedsięwzięcia w grupie Tauron przekazano "relatywnie duże środki".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA