REKLAMA

Metropolia śląska, Wieczorek: 2019 r. to bezpieczna data by metropolia zaczęła działać

  • www.portalsamorzadowy.pl
  • Autor: PortalSamorzadowy.pl (pt)/AT
  • 26 września 2016 11:11
Metropolia śląska, Wieczorek: 2019 r. to bezpieczna data by metropolia zaczęła działać Związek metropolitalny ma być tworzony z dniem 1 stycznia, z tym że realizację zadań rozpoczynać 1 stycznia roku następnego (fot.wikipiedia.org)

• We wtorek, 27 września rząd PiS zajmie się najnowszym projektem ustawy o związku metropolitalnym w województwie śląskim.
• Wbrew wcześniejszym zapowiedziom wynika z niego, że metropolia powstanie dopiero w 2018 roku, ale na dobre zacznie działać rok później.
• Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek nie zgadza się z zarzutami samorządowców mówiącymi o opóźnieniu.

Przygotowany przez MSWiA i przedstawiony w pierwotnej wersji z końcem kwietnia br. projekt ustawy metropolitalnej dedykowany woj. śląskiemu ma poprawiać obowiązującą, przyjętą przez rząd PO-PSL i podpisaną przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawę o charakterze uniwersalnym (która według rządu zawiera szereg wad).

Obowiązująca ustawa nie została wdrożona, ponieważ rząd nie przyjął wymaganych przez nią rozporządzeń

Związek metropolitalny ma być tworzony z dniem 1 stycznia 2018, z tym że realizację zadań rozpoczynać 1 stycznia roku następnego. Oznacza to, że jeżeli Rada Ministrów wydałaby wkrótce stosowne rozporządzenie (przed 31 lipca 2017 r.), związek powstałby od 1 stycznia 2018 r., a realizację zadań rozpocząłby od 1 stycznia 2019 roku.

- 1 stycznia 2019 jako konkretna data nie jest zawarta w projekcie ustawy, a jedynie wynika ona z konstrukcji prawnej, mającej na celu zapewnienie bezpiecznego przejęcia i wykonywania ustawowych zadań przez związek metropolitalny - twierdzi wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA