REKLAMA

MF chce obniżenia limitu transakcji bezgotówkowych. Przedsiębiorcy na "nie"

  • Autor: Zbigniew Wąsik
  • 15 kwietnia 2016 12:50
MF chce obniżenia limitu transakcji bezgotówkowych. Przedsiębiorcy na "nie" Przedstawiciele wielu branż nadal wolą gotówkę (fot. PTWP)

Przedsiębiorcom zrzeszonym w Związku Przedsiębiorców i Pracodawców bardzo nie podoba się planowane przez rząd obniżenie limitu transakcji bezgotówkowych z 15 tys. euro do 15 tys. zł. Z przeprowadzonego na zlecenie ZPP badania wynika, że blisko połowa firm z sektora mikro i małego biznesu może bardzo niekorzystnie odczuć tę zmianę.

Rząd chce, aby wszystkie transakcje powyżej 15 tys. zł były przeprowadzane przez rachunki bankowe. Tymczasem, jak twierdzi ZPP, 42% firm, głównie z branży motoryzacyjnej, chemicznej, AGD i RTV, rozrywkowej i sportowej oraz zdrowia i urody preferuje gotówkę jako formę płatności za towary lub usługi od klientów biznesowych.

Przelewy on-line popularne, ale przedsiębiorcy chcą mieć wybór

Marcin Nowacki, wiceprezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców przyznaje wprawdzie, że 44% przedsiębiorców wskazało jako preferowany sposób płatności Internet, ale jednocześnie stwierdza: - Nie postrzegamy tego jako argumentu za regulacją rządową, a jedynie jako powód do zadowolenia, że coraz więcej polskich firm korzysta z osiągnięć cyfryzacji.

I dodaje, że: - W żaden sposób nie zmienia to także faktu, że opowiadamy się za wolnością wyboru każdej z nich. W naszym przekonaniu wprowadzenie obowiązku transakcji za pośrednictwem rachunku bankowego to nieuzasadnione ograniczenie swobody działalności gospodarczej.

Nie wszędzie dotarł interenet

Nowacki zwraca uwagę, że 12% firm w Polsce w ogóle nie korzysta z komputera bowiem nie widzi takiej potrzeby, a 18% nie korzysta z bankowości elektronicznej.

Powołując się na ministra cyfryzacji Annę Streżyńską, która w wywiadzie dla „Wprost” powiedziała, że „Około 9 tys. polskich miejscowości ciągle nie ma dostępu do sieci” wiceprezes ZPP stwierdza: – Mimo takiego stanu rzeczy rząd zmusza małych przedsiębiorców do korzystania z bankowości internetowej lub obecności w placówce banku w celu realizacji przelewu powyżej 15 tys. zł.

Przedsiębiorcy reprezentowani przez ZPP zapytani o największe trudności lub bariery utrudniające korzystanie z płatności bezgotówkowych, w 58% wskazują na konieczność ponoszenia opłat związanych z realizacją przelewów, prowizji od płatności itp.

– Zupełnie nie dziwi więc, że przedsiębiorcy negatywnie odnoszą się do proponowanych przez rząd regulacji – konkluduje Nowacki.

37% właścicieli mikro i małych przedsiębiorstw obawia się, że obniżenia progu dla transakcji gotówkowych z 15 tys. euro, czyli ok. 64 tys. zł do 15 tys. zł utrudni im prowadzenie działalności gospodarczej, a jedynymi beneficjentami proponowanych zmian będą banki, które zyskają nowych klientów.

Ministerstwo Finansów, które od lat opowiada się za obniżaniem limitów transakcji gotówkowych dla firm, argumentuje, że jest to podyktowane walką z szarą strefą. Tymczasem, zdaniem ZPP, największym obszarem szarej strefy w Polsce jest praca „na szaro”, która oznacza wypłatę części wynagrodzenia „pod stołem”, jako uzupełnienie kwoty wypłacanej oficjalnie.

– Potwierdzają to wszystkie raporty dotyczące szarej strefy w Polsce. Tymczasem winnymi szarej strefy są horrendalne pozapłacowe koszty pracy oraz skomplikowane przepisy podatkowe i prawa pracy – stwierdza Marcin Nowacki.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA