REKLAMA

MF: Jeszcze w tym roku zmiana przepisów o walce z praniem brudnych pieniędzy

  • Autor: PAP/JS
  • 05 października 2016 17:26
MF: Jeszcze w tym roku zmiana przepisów o walce z praniem brudnych pieniędzy Projekt zakłada wprowadzenie obowiązku posiadania procedur w zakresie prania pieniędzy i finansowania terroryzmu (fot.PTWP)

Jeszcze w tym roku Ministerstwo Finansów planuje zmianę przepisów dotyczących przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy i finansowaniu terroryzmu - poinformował w Sejmie wiceminister finansów Wiesław Jasiński.

Jasiński zapowiedział w Sejmie, że ministerstwo finansów pracuje nad nowelizacją przepisów dotyczących przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. - Planujemy wprowadzenie tych zmian jeszcze w tym roku. Mam nadzieję, że dotrzymamy słowa - powiedział.

Podkreślił, że w projektowanej zmianie pojawią się m.in. przepisy przewidujące możliwość koordynowania działań kontrolnych podmiotów nadzorujących, co pozwoli generalnemu inspektorowi mieć realny wpływ na politykę kontroli przeciwdziałania praniu pieniędzy przez prezesów sądów apelacyjnych.

- Proponujemy rozwiązanie prawne umożliwiające przeprowadzenie kontroli przez regionalne izby notarialne. Proponujemy, aby następowało wszczęcie procedury administracyjnej przez prezesów sądów apelacyjnych po kontroli realizowanej przez regionalne izby notarialne - wyjaśnił.

Czytaj też: Morawiecki: Dla nas PKB nie jest bożkiem absolutnym

Projekt ten znalazł się w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Jak wyjaśniono na stronie internetowej KPRM głównym celem zmian jest implementacja do polskiego prawa unijnej dyrektywy z 2015 r. w sprawie zapobiegania wykorzystywaniu systemu finansowego do prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu, a także zaleceń ewaluatorów z Komitetu Ekspertów ds. Oceny Środków Zapobiegania Praniu Pieniędzy i Finansowaniu Terroryzmu.

Zgodnie z informacją KPRM w projekt ma poszerzyć katalog tzw. instytucji obowiązanych, które muszą stosować się do ustawy; wprowadzić definicje m.in.: grupy, relacji korespondenckich, podmiotu świadczącego usługi na rzecz trustów i spółek; zmodyfikować definicje m.in.: beneficjenta rzeczywistego, osoby zajmującej eksponowane stanowisko polityczne (PEP); wprowadzić obowiązek dokonania oceny ryzyka prania pieniędzy i finansowania terroryzmu na poziomie krajowym.

Ponadto nowe przepisy mają rozszerzyć obowiązek dokonania oceny ryzyka prania pieniędzy i finansowania terroryzmu na poziomie "instytucji obowiązanej" oraz zmienić zasady oceny systemów przeciwdziałania prania pieniędzy i finansowania terroryzmu państw trzecich. Przewidziane też są zmiany w procedurze stosowania środków bezpieczeństwa finansowego przez instytucje mające stosować ustawę.

Projekt zakłada wprowadzenie obowiązku posiadania procedur w zakresie prania pieniędzy i finansowania terroryzmu na poziomie grupy; obowiązek utworzenia tzw. centralnych punktów kontaktowych dla niektórych kategorii instytucji obowiązanych; wprowadzenie rejestru informacji o beneficjentach rzeczywistych osób prawnych i innych podmiotów prawnych.

Przewidziano też wprowadzenie zakazu ujawniania informacji o analizie informacji na potrzeby przeciwdziałania prania pieniędzy i finansowania terroryzmu, poza tym rozszerzony ma zostać katalog sankcji nakładanych za naruszenie obowiązków związanych z przeciwdziałaniem praniu pieniędzy i finansowaniem terroryzmu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA