REKLAMA

MF nt. opodatkowania handlu: Musimy wziąć pod uwagę doświadczenia węgierskie

  • Autor: PAP/GP
  • 04 stycznia 2016 08:03
MF nt. opodatkowania handlu: Musimy wziąć pod uwagę doświadczenia węgierskie Minister Szałamacha obawia się, że kryterium powierzchniowe tylko zaprosi do omijania prawa przez handlowców (fot. C.R.López/flickr.com/CC BY-ND 2.0)

Za 3-4 lata Polska powinna rozwijać się w tempie 5-5,5 proc. PKB rocznie, to jest możliwe - mówi w wywiadzie minister finansów Paweł Szałamacha. Szef MF przyznaje też, że jest przeciwnikiem kryterium powierzchniowego przy podatku od hipermarketów.

- Kryterium powierzchni sprzedaży, które miało powodować podleganie tej ustawie, nie jest kryterium szczelnym. Zaprasza do omijania prawa, stawiania ścianek, dzielenia powierzchni sprzedażowej i tworzenia sfery fikcji. Dlatego czy to będzie 250 metrów czy 500 metrów, to jest kwestia wtórna. Chciałbym odejść od tego kryterium w ogóle i oprzeć tę ustawę na innych parametrach. Spotkamy się 8 stycznia z zainteresowanymi, z branżą sprzedaży detalicznej, z udziałem wicepremiera Mateusza Morawieckiego, ministra Henryka Kowalczyka i będziemy o tym dyskutować. Nasze rozwiązania muszą być sprawdzone i szczelne, bo zapewne będą podważane i atakowane na drodze prawnej, zarówno w Polsce, jak i w instytucjach unijnych. Podobny podatek był wprowadzony na Węgrzech i został zaatakowany. Musimy zatem wziąć pod uwagę doświadczenia węgierskie i zaproponować takie rozwiązanie, które zakorzeni się w systemie podatkowym i przyniesie pieniądze do budżetu - mówił w wywiadzie dla PAP Paweł Szałamacha.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • chłopom PIT ? 2016-01-04 08:15:08
    Rolnicy też powinni płacić podatek dochodowy PIT.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA