REKLAMA

MF stanowczo o poluzowanie wskaźnika zadłużenia samorządów

  • www.portalsamorzadowy.pl
  • Autor: Portalsamorzadowy.pl
  • 25 marca 2017 16:58
MF stanowczo o poluzowanie wskaźnika zadłużenia samorządów fot.pixabay

Nie będzie zmiany art. 243 ustawy o finansach publicznych.

Sejmowe komisje finansów publicznych oraz samorządu terytorialnego i polityki regionalnej odrzuciły projekt ustawy o zmianie ustawy o finansach publicznych. Zmiana zakładała, by do wydatków, a zatem i do puli zadłużenia danej jednostki samorządu terytorialnego, nie wliczać zobowiązań wynikających ze spłat kredytów zaciągniętych w związku z realizacją projektów, które są dofinansowane ze środków unijnych na poziomie co najmniej 60 proc. wydatków kwalifikowanych. W obowiązujących przepisach znajduje się zapis o co najmniej 60 proc. wszystkich wydatków na dany projekt.

Jak wyjaśnił poseł Arkadiusz Myrcha z PO, proponowana zmiana zmierza do doprecyzowania ust. 3a o finansach publicznych poprzez dodanie wyrażenia „wydatków kwalifikowanych”.

- W obecnym brzmieniu przepis powoduje, że powstaje dużo wątpliwości interpretacyjnych, od jakiej wartości liczyć 60 proc. Czy od całości projektu, czy od środków kwalifikowanych? W różnych regionach kraju powstają różne interpretacje, co jest kłopotliwe zarówno dla samych samorządowców, jak i osób kontrolujących z regionalnych izb obrachunkowych – zauważył Myrcha.

Poseł podkreślił, że zmiana spowodowałaby ujednolicenie tych przepisów dla wszystkich samorządów, jest odpowiedzią na apel tego środowiska.

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów Hanna Majszczyk przypomniała, że stanowisko rządu wobec projektu zostało przyjęte 20 marca i znajdziemy tam negatywną opinię. Dodała, że żadne wątpliwości interpretacyjne, o których wspominał poseł Myrcha, do ministerstwa nie docierają.

Więcej czytaj na Portalsamorzadowy.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA