REKLAMA

MF wszczęło postępowanie analityczne ws. "Panama Papers"

  • Autor: PAP/JS
  • 04 kwietnia 2016 14:36
MF wszczęło postępowanie analityczne ws. "Panama Papers" Dokumenty pokazują, jak panamska kancelaria pomaga swym klientom prać pieniądze, omijać sankcje i uchylać się od płacenia podatków (fot.:pixabay.com)

Generalny Inspektor Informacji Finansowej Wiesław Jasiński powiedział dziennikarzom, że podjął decyzję o wszczęciu postępowania analitycznego w sprawie polskich wątków "Panama Papers".

Ujawnione w niedzielę (3 kwietnia) "Panamskie papiery" to ok. 11,5 miliona dokumentów, które wyciekły z kancelarii Mosack Fonseca w Panamie. Dokumenty pokazują, jak panamska kancelaria pomaga swym klientom prać pieniądze, omijać sankcje i uchylać się od płacenia podatków.

Według mediów dokumenty te, ujawnione m.in. dzięki Międzynarodowemu Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych (ICIJ), sugerują, iż 140 polityków i innych osobistości oficjalnych z całego świata, w tym 12 obecnych i byłych szefów państw oraz rodziny bądź krąg przyjaciół 60 dalszych, ma powiązania z tajnymi firmami offshore, służące obchodzeniu przepisów podatkowych w ich krajach.

Jasiński, który jest również wiceministrem finansów, podkreślił, że postępowanie analityczne dotyczy wszystkich osób wymienianych w materiałach medialnych. "Sytuacje, gdzie także osoby na eksponowanych stanowiskach politycznych (...) wykorzystują raje podatkowe do celów ukrywania swoich majątków, są powszechnie rozpoznawalne na świecie. W Polsce też będą" - zapowiedział Jasiński.

Czytaj też: Beata Szydło: Gospodarka priorytetem dla rządu

W tej sprawie - jak mówił - będzie korzystał z informacji pochodzących z Polski i z zagranicy, a analiza będzie prowadzona w oparciu o ustawę o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu.

"Ustawa pozwala nam sformułować podejrzenia dotyczące finansowania terroryzmu, prania pieniędzy, ale także przestępczości podatkowej. Generalny Inspektor Informacji Finansowej - jako centralny organ administracji rządowej - realizuje też zadania jako Generalny Inspektor Kontroli Skarbowej. W związku z tym, jeśli pojawią się również podejrzenia dotyczące działania wbrew ustawom podatkowym, takie działania będę niezwłocznie również podejmował" - podkreślił Jasiński. Jak mówił, chodzi zarówno o działania osób fizycznych, jak też prawnych.

Wiceminister finansów zwrócił uwagę, że Panama jest krajem stosującym szkodliwą konkurencję podatkową; znajduje się na tzw. liście państw wykorzystywanych do celów prania pieniędzy, a także finansowania terroryzmu i unikania opodatkowania.

Przypomniał, że Sejm pracuje nad zmianą ustawy Ordynacji podatkowej. "To tylko potwierdza, że słuszna jest droga tego rządu w kierunku uszczelniania systemu podatkowego, także w obszarze transferów międzynarodowych" - zaznaczył.

Jasiński poinformował, że prokuratura zacznie działać w momencie, gdy np. Generalny Inspektor Informacji Finansowej przekaże zawiadomienie o podejrzeniu prania pieniędzy. "ABW jest jednostką współpracującą (...) i może przekazywać swoje informacje dotyczące podejrzanych transakcji, podejrzeń dotyczących finansowania terroryzmu czy podejrzeń prania pieniędzy. I oczywiście na takie informacje również oczekujemy, jesteśmy w bezpośrednim kontakcie z Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego" - podkreślił.

Wśród korzystających z usług panamskiej kancelarii prawnej Mossack Fonseca, z której wyciekły dokumenty, są m.in. piłkarz Lionel Messi i były szef UEFA Michel Platini. Wynika z nich, że firma ta pomaga swym klientom prać pieniądze i uchylać się od płacenia podatków.

Niemiecka gazeta "Sueddeutsche Zeitung" otrzymała z anonimowego źródła 11,5 mln dokumentów dotyczących 214 tys. firm. Dane obejmują okres od 1977 roku do grudnia 2015. Redakcja analizuje je wraz z Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych (ICIJ) w Waszyngtonie, do którego należy 400 dziennikarzy z 80 krajów. Wyniki ich śledztwa publikują także "Guardian", BBC i "Le Monde" czy "Gazeta Wyborcza".

Premier czeka na informacje ws. "panamskich papierów"

Na informacje ws. "panamskich papierów" czeka premier Beata Szydło. Była pytana, czy Polska planuje działania w związku z upublicznieniem "panamskich papierów", i czy możliwe są rozwiązania w Unii Europejskiej mające na celu uszczelnienie systemu podatkowego dla osób fizycznych.

"Przede wszystkim w tej chwili chciałabym poznać szczegółowe informacje na ten temat. Ministerstwo Finansów w najbliższych godzinach przedstawi taką informację. Wtedy będę mogła coś więcej powiedzieć" - mówiła.

W jej ocenie uszczelnienie systemu podatkowego jest konieczne. "My cały czas w rządzie nad tym pracujemy i m.in. właśnie to jest jedną z podstaw naprawy systemu podatkowego, który przeprowadzamy" - podkreśliła Szydło.

"Czy to się uda zrobić na forum międzynarodowym, unijnym? Tym powinny właśnie zajmować się instytucje europejskie. Powiem tak może, nawiązując do różnych innych ciekawych spraw, którymi instytucje europejskie, Komisja Europejska, Rada Europy, czy inne instytucje się zajmują. Być może warto, by wreszcie się zajęły uszczelnianiem systemu podatkowego" - powiedziała premier.

Ziobro: Sprawa "Panama Papers" będzie analizowana

Sprawa dokumentów, które wyciekły z panamskiej kancelarii prawnej, a dotyczą zakładania firm w rajach podatkowych będzie analizowana - powiedział minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro.Na pytanie, czy są planowane postępowania wyjaśniające w sprawie "Panama Papers", Ziobro odpowiedział: "nie wykluczam tego". Zastrzegł, że trzeba przeanalizować informacje, które w nocy ukazały się w mediach. "Za wcześnie, by przedstawiać decyzje - jakie one będą, natomiast z całą pewnością sprawa będzie przedmiotem naszej analizy, oceny".

"To już jest drugi taki przypadek - w swoim czasie wypłynęły dokumenty z jednego z banków (w ubiegłym roku wyszło na jaw, ze szwajcarska filia banku HSBC przechowuje na kontach nieopodatkowane pieniądze - PAP). Wtedy prokuratura zlekceważyła te informacje, więc być może te sprawy trzeba byłoby połączyć i prowadzić w ramach jednego postępowania, ale nie chcę w tej chwili tego przesądzać. Najpierw zapoznamy się z meritum" - dodał Ziobro.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA