REKLAMA

MFW podnosi prognozowaną ścieżkę deficytu w Polsce

  • Autor: PAP/JS
  • 13 kwietnia 2016 22:58
MFW podnosi prognozowaną ścieżkę deficytu w Polsce W porównaniu z październikowym raportem, MFW podniósł prognozowaną ścieżkę długu publicznego Polski w relacji do PKB (fot.:pixabay.com)

• Deficyt polskiego sektora finansów publicznych wyniesie 2,8 proc. w 2016 r. i wzrośnie do 3,1 proc. w 2017 r. - prognozuje Międzynarodowy Fundusz Walutowy w kwietniowym monitorze fiskalnym.
• W nowej prognozie MFW podnosi ścieżkę długu publicznego i deficytu pierwotnego.

Poprzednio MFW spodziewał się mniejszego deficytu sektora finansów publicznych w tym roku i mniejszych deficytów w kolejnych latach. W październikowym monitorze MFW prognozował, że polski deficyt obniży się z 2,8 proc. w ubiegłym roku do 2,5 proc. w tym roku i 2,6 proc. w przyszłym roku.

Pod koniec marca wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki mówił, że kluczowym czynnikiem wpływającym na wysokość deficytu sektora finansów publicznych będzie efektywność działań organów podatkowych. Dodał, że rząd będzie starał się utrzymać deficyt poniżej poziomu 3 proc. PKB.

Poczynając od 2016 r., MFW spodziewa się głębszych niż poprzednio deficytów w Czechach. W Turcji MFW spodziewa się w tym roku deficytu o 1,1 pkt. proc. większego, niż prognozował w październiku.

W porównaniu z październikowym raportem, MFW podniósł prognozowaną ścieżkę długu publicznego Polski w relacji do PKB.

Saldo pierwotne finansów publicznych, tj. po usunięciu kosztów obsługi długu publicznego, pozostaje ujemne w horyzoncie projekcji.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Kibol 2016-04-14 00:16:04
    Nie doceniają p.Beci - ona w cuglach przekroczy 3.5%. A jak jej Rafalska pomoże to i czwórka pęknie.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA