REKLAMA

MIB: 336 mln zł na dofinansowanie inwestycji drogowych i rzecznych

  • Autor: PAP/JS
  • 07 grudnia 2016 16:55
MIB: 336 mln zł na dofinansowanie inwestycji drogowych i rzecznych Wnioski o dofinansowanie można składać do 10 lutego 2017 r. (fot. fotolia)

• Rusza nabór wniosków o dofinansowanie inwestycji drogowych i rzecznych w 2017 r. - poinformowało w komunikacie Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa.
• Resort z rezerwy subwencji ogólnej przeznaczy na ten cel 336 mln zł.

Jak przypomniano w komunikacie, środki rezerwy subwencji ogólnej przeznaczane są na dofinansowanie inwestycji na drogach publicznych powiatowych i wojewódzkich oraz na drogach powiatowych, wojewódzkich i krajowych w granicach miast na prawach powiatu. Ponadto, przeznaczane są także na utrzymanie rzecznych przepraw promowych o średnim natężeniu ruchu w skali roku powyżej 2000 pojazdów na dobę. Mogą też być wykorzystywane do remontu, utrzymania, ochrony i zarządzania drogami krajowymi i wojewódzkimi w granicach miast na prawach powiatu.

W 2016 r. dofinansowanie uzyskały inwestycje dotyczące budowy lub przebudowy obiektów inżynierskich, którym nadane zostały jednolite numery inwentarzowe, posiadają pozwolenie na budowę oraz zadania remontowe dróg i obiektów inżynierskich na drogach krajowych i wojewódzkich w miastach na prawach powiatu.

W 2017 r., oprócz tych zadań dofinansowanie będzie można dostać na budowę lub przebudowę dróg zapewniających dojazd pojazdów ciężkich do miejsc załadunku i wyładunku, np. centrów logistycznych, terminali przeładunkowych itp. Jak wyjaśniło MIB, nowy rodzaj inwestycji pozwoli na dostosowanie drogi do nacisku 11,5 tony na oś.

Wnioski o dofinansowanie można składać do 10 lutego 2017 r.

Rezerwa subwencji ogólnej funkcjonuje od 1999 r. Corocznie środki dzielone są według ustalonych kryteriów uzgodnionych wspólnie przez stronę rządową i samorządową. Rezerwa jest tworzona co roku w budżecie państwa na podstawie art. 26 ust. 1 ustawy z 13 listopada 2003 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Dysponentem środków jest minister właściwy do spraw finansów publicznych, działający w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw transportu, po zasięgnięciu opinii reprezentacji jednostek samorządu terytorialnego.

W 2016 r. MIB przeznaczyło na dofinansowanie inwestycji drogowych i rzecznych 336 mln zł, które w całości wykorzystano. 27,3 mln zł trafiło do 12 województw, 120,6 mln zł przekazano 119 powiatom, a 38 prezydentów miast na prawach powiatów otrzymało dofinansowanie na 165,1 mln zł, zaś prezydent Świnoujścia na utrzymanie rzecznej przeprawy promowej 23 mln zł.

Poziom dofinansowania z rezerwy subwencji ogólnej to 50 proc. wartości danego zadania.

Podobał się artykuł? Podziel się!
MIB

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA