REKLAMA

MIB ratuje fundusze na polską kolej

  • Autor: PAP/JS
  • 29 lipca 2016 08:34
MIB ratuje fundusze na polską kolej Chodzi o to, aby więcej pieniędzy skierować na zaniedbane dotąd inwestycjnie linie kolejowe w województwach wschodnich, a także w Małopolsce i na Kielecczyźnie (Fot. PTWP/Andrzej Wawok)

• Ministerstwo Infrastruktury proponuje zmiany w Krajowym Programie Kolejowym (KPK) do 2023 r.
• Celem tych działań ma być uratowanie funduszy UE przeznaczonych na modernizację linii kolejowych i doinwestowanie Magistrali Wschodniej – pisze "Nasz Dziennik".

Obowiązujący obecnie Krajowy Program Kolejowy został przyjęty w ub.r. przez rząd Ewy Kopacz. "Wielu ekspertów już wtedy twierdziło, że program jest nierealny" - zauważa "Nasz Dziennik".

- Konieczne okazało się dokonanie zmian w zakresie rzeczowym i harmonogramie inwestycji, bo grozi nam to, że nie uda się nam wykorzystać funduszy unijnych przeznaczonych na kolej (43 mld zł z budżetu Unii Europejskiej na lata 2014-20, red.) - wyjaśnił dziennikowi wiceminister infrastruktury Piotr Stomma.

Czytaj też: Wystartowały konkursy Ministerstwa Rozwoju na obligacje społeczne

Z artykułu wynika, że obecny rząd zamierza zmienić priorytety w dotychczasowym programie inwestycji nie tylko dlatego, że "poprzedni rząd i szefostwo PKP PLK zaniedbały kwestie przygotowań inwestycji kolejowych".

Rząd PiS chce również, aby rozwijane były regionalne systemy transportowe i aby priorytetowo traktować "inwestycje w ciągu Magistrali Wschodniej, czyli na osi Rzeszów-Kielce-Lublin-Białystok-Olsztyn".

"Chodzi o to, aby więcej pieniędzy skierować na zaniedbane dotąd inwestycjnie linie kolejowe w województwach wschodnich, a także w Małopolsce i na Kielecczyźnie - tłumaczy "Nasz Dziennik".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA