REKLAMA

MIB: We wrześniu kolejne przetargi na inwestycje drogowe

  • Autor: PAP
  • 02 września 2016 19:21
MIB: We wrześniu kolejne przetargi na inwestycje drogowe Większość inwestycji ma zakończyć się w 2019 i 2020 r. (Fot. Pixabay)

We wrześniu Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) ogłosi 15 nowych przetargów na inwestycje drogowe o łącznej wartości 4,1 mld zł - poinformował wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit.

Wśród zadań, na które w najbliższym czasie mają być wszczęte postępowania przetargowe, są m.in. dwa przetargi dotyczące autostrady A2 na wschód od Warszawy, trzy na odcinki drogi S7, jeden dotyczący obwodnicy Nowego Miasta Lubawskiego, przetarg na budowę wiaduktu w Legionowie oraz dwa przetargi dotyczące drogi S17 - przekazał uczestniczący w konferencji p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad Jacek Bojarowicz. Większość inwestycji ma zakończyć się w 2019 i 2020 r.

Szmit powiedział, że przyjęty jeszcze przez poprzedni rząd Program Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 z perspektywą do 2025 r. zakłada budowę 3840 km dróg ekspresowych i autostrad oraz 57 obwodnic o łącznej długości 452 km.

W ramach tego programu realizowane są 93 zadania o łącznej długości 1329,1 km o łącznej wartości blisko 81 mld zł - wyjaśnił.

- To, co dziś się dzieje na polskich drogach to 51,5 md zł. Wartość zadań, które są w przetargach to blisko 30 mld zł - zaznaczył. - Budownictwo drogowe jest dzisiaj jednym z motorów rozwoju gospodarczego Polski - dodał Szmit.

Według Bojarowicza kilkumiesięczna przerwa w ogłaszaniu przetargów nie została zmarnowana. - Nie zmarnowaliśmy tych kilku miesięcy. W tym okresie wsłuchiwaliśmy się w to, co mówi branża i te elementy, które pokazano nam, które były błędne i w tym zakresie, w jakim mogliśmy, wprowadziliśmy zmiany w już ogłoszonych przetargach - powiedział Bojarowicz.

- Zgodnie z sugestią branży, aby nie kumulować przetargów, w jednym czasie będziemy ogłaszać nie więcej niż trzy przetargi w tygodniu i będziemy się starali tego warunku dotrzymać - dodał szef GDDKiA.

Uczestniczący w konferencji prezes PKP PLK Ireneusz Merchel poinformował, że do końca br. zostaną ogłoszone postępowania na inwestycje w infrastrukturę kolejową, o wartości ok. 6,5 mld zł.

- Nastawiamy się na przebudowę i modernizację szlaków kolejowych, aby przystosować je do prędkości 160 km/h. Pozwoli to na połączenie wszystkich miast wojewódzkich liniami kolejowymi, na których będzie można osiągać prędkość od 120 do 160 km/h - powiedział Merchel.

Dodał, że w przyszłym roku PKP PLK planują ogłoszenie przetargów o wartości ok. 16-17 mld zł.

- Do końca przyszłego roku chcemy mieć około 60-70 proc. Krajowego Programu Kolejowego na etapie przynajmniej ogłoszonych postępowań, w tym około 30 proc. w realizacji - powiedział Merchel.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA