REKLAMA

Mieszkanie Plus, odrolnienie gruntów w miastach: Zmienią się przepisy

  • Autor: MIW
  • 27 grudnia 2016 10:05
Mieszkanie Plus, odrolnienie gruntów w miastach: Zmienią się przepisy Mieszkanie Plus to jeden z flagowych projektów rządu Beaty Szydło. (fot. mat. MiB)

• Rząd chce zliberalizować przepisy dotyczące odrolnienia gruntów w miastach.
• Wnioskowało o to Porozumienie Spółdzielni Mieszkaniowych w Rzeszowie.
• Inicjatorzy zmian podnoszą, że utrzymanie dotychczasowych zapisów ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych może mieć negatywne skutki dla programu Mieszkanie Plus.

Jak informuje "Dziennik Gazeta Prawna", grupa parlamentarzystów PiS skierowała do marszałka Sejmu poselski projekt ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych.

To odpowiedź na apel Porozumienia Spółdzielni Mieszkaniowych w Rzeszowie. Wystąpiło ono o przywrócenie we wspomnianej ustawie zapisu, który wyłączał stosowanie ustawy na gruntach rolnych znajdujących się w granicach administracyjnych miast (dzięki temu deweloperzy nie musieliby zabiegać o ich odrolnienie).

Zapis ten został usunięty dwa lata temu w imię uchronienia miast przed niekontrolowaną zabudową. Przygotowany przez posłów projekt nowelizacji ustawy zakłada, że wspomniany przepis ponownie się w niej pojawi.

Zabiegający o jego przywrócenie spółdzielcy argumentują jednak, że faktycznie doprowadził on do zablokowania inwestycji i przerzucenia kosztów na kupujących. PSM podnosi też wątek polityczny przekonując, że dalsze utrzymywanie kontrowersyjnego zapisu może mieć negatywne skutki dla rządowego programu Mieszkanie Plus.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • irek 2017-01-03 15:16:00
    Szanowni Państwo. Ten sam (albo taki sam) projekt jest już w sejmie od roku (druk 283) i na dobre utknął w komisji rolnictwa, gdzie nikt nie chce się nim zająć.
  • yh 2016-12-27 10:25:29
    Rolnik sprzeda działkę kościołowi za grosze, kościół odrolni i sprzeda za duże pieniądze a zyskami podzieli się dobra zmiana!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA