REKLAMA

Mieszkanie Plus: "Zamysł dobry, ale z wykonaniem może być różnie"

  • www.portalsamorzadowy.pl
  • Autor: PortalSamorzadowy.pl (KDS)/AT
  • 26 lutego 2018 07:37
Mieszkanie Plus: "Zamysł dobry, ale z wykonaniem może być różnie" Każdy nowy projekt, budynek jest szansą, że powstanie coś, co poprawi wygląd miast i da lepsze perspektywy na przyszłość - uważa Tomasz Konior. (fot. Shutterstock.com)

Rządowy program Mieszkanie plus ma szansę zmienić wizerunek naszych miast? Architekci liczą na pozytywne efekty, ale ... niekoniecznie estetyczne.

  • Zgodnie z pierwotnymi założeniami programu Mieszkanie Plus, w Polsce mają powstać dostępne cenowo mieszkania na wynajem, z opcją dojścia do własności.
  • W program zaangażowani zostali architekci. Zarówno studenci, jak i ci ze sporym doświadczeniem w projektowaniu.
  • Czy program Mieszkanie plus ma szansę poprawić wizerunek polskich miast? To pytanie zadaliśmy znanym architektom i designerom.

Jarocin, Katowice, Wałbrzych, Warszawa, Sochaczew czy Wieluń. M.in. w tych miastach samorządy zdecydowały się "wejść" w rządowy program Mieszkanie plus. Dzięki temu na ich terenie pojawią się (jeśli uda się pokonać szereg utrudnień - przy. red) nowe domy mieszkalne.

To może być okazja, by zmienić wizerunek polskich miast. A ten dziś pozostawia wiele do życzenia.

- Polska staje się krajem zamożniejszym, ale nie można powiedzieć ze ładniejszym. Jeśli chodzi o architekturę, uważam, że w Polsce jest bardzo źle. Nie ma pewnych wzorników jeśli chodzi o architekturę nowoczesną, nie ma żadnych wymagań jeśli chodzi o estetykę i ład przestrzenny - mówiła w rozmowie z Portalsamorzadowy.pl Magdalena Gawin, wiceminister kultury.

Jedne z większych estetycznych problemów, jakie dotyczą przestrzeni publicznej, to nie tylko chaos przestrzenny ale też wszechobecna "pasteloza". Termin stworzony przez fotografa Filipa Springera mówi o zamiłowaniu Polaków do kolorowych blokowisk. Jednak tynk w pastelowych lub wyjątkowo intensywnych odcieniach obecny jest nie tylko na osiedlach. Widać go również w centrach miast. Jak wskazywał Springer w swoim fotoreportażu, jednym z pierwszych "zakażonych" był Hotel Sobieski w Warszawie.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA