REKLAMA

Minimalna stawka godzinowa spowoduje wzrost szarej strefy i likwidację miejsc pracy

  • Autor: pulshr.pl
  • 08 lutego 2016 15:10
Minimalna stawka godzinowa spowoduje wzrost szarej strefy i likwidację miejsc pracy Zdaniem Konfederacji Lewiatam wprowadzenie ustawowej stawki minimalnego wynagrodzenia za pracę w przypadku umów cywilnoprawnych jest nietrafione. (Fot. fotolia)

• Wprowadzenie minimalnej stawki godzinowej dla wszystkich umów cywilnoprawnych spowoduje wzrost kosztów po stronie zleceniodawców.
• Propozycja może spowodować, że na części lokalnych rynków pracy ubędzie wiele miejsc pracy.
• Innym negatywnym skutkiem wprowadzenia minimalnej stawki godzinowej może być wzrost szarej strefy zatrudnienia i świadczenia usług.

Celem projektu ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę jest ograniczenie nadużywania umów cywilnoprawnych oraz zjawiska wykonywania pracy zarobkowej za wynagrodzeniem niższym od minimalnego.

- Zaproponowane zmiany są jednak nietrafione. Wprowadzenie ustawowej stawki minimalnego wynagrodzenia za pracę w przypadku umów cywilnoprawnych nie rozwiązuje problemu zapewnienia osobom należytej ochrony w sytuacji, gdy istnieje podstawa do uznania, że w istocie powinien być nawiązany stosunek pracy. Natomiast ingeruje w sposób nieuprawniony w stosunki cywilnoprawne, które opierają się na zupełnie innych regułach - mówi dr Grażyna Spytek-Bandurska, ekspertka Konfederacji Lewiatan.

Przeczytaj więcej na pulshr.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • Dovilo 2016-02-08 19:27:37
    W tytule piszecie, że to pewność, natomiast w dalszej części artykułu, że ,,może spowodować". Clickbait.
  • spragniony123 2016-02-08 18:55:32
    Moga sobie zwalniać jeżeli mają nie potrzebnych ludzi ale reszcie płacić min.12 a nie krwiopijca da 5 zł. kiedy bilet na autobus kosztuje 3 złREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA